MS WUAP 2008

l text: RUDOLF SISKA

webových stránkach AWPC – Slovakia.

Tohtoročné majstrovstvá sveta WUAP potvrdili stúpajúcu kvalitu tejto federácie a stále narastajúcu konkurenciu. Je preto úspechom, že jej slovenský zástupca, AWPC – Slovakia, je jedným z najaktívnejších členov. Doterajšie športové podujatia organizované pod hlavičkou WUAP na Slovensku prispeli k tomu, že počas mítingu na majstrovstvách sveta bola spomedzi štyroch predložených kandidátok na usporiadanie majstrovstiev sveta v roku 2010 (Slovensko, Maďarsko, Ukrajina, USA) úspešná práve naša. Hlasovanie prezidentov jednotlivých federácií rozhodlo, že majstrovstvá sveta v silovom trojboji a v tlaku na lavičke federácie WUAP sa v roku 2010 uskutočnia na Slovensku!

  

l text: DAN DVOŘÁK

wuap_cr_copy.jpgMistrovství světa federace WUAP v silovém trojboji a benčpresu hostil tento rok německý Lauchhammer. Blízké místo konání využilo mnoho českých lifterů, takže výprava byla poměrně početná.

Mezi teenagery zabodovala světovým rekordem Monika Labudová, která zatlačila 75 kg ve váze do 60 kg. V kategorii open startovaly ve váze do 67,5 kg dvě závodnice. Michaela Racková skončila výkonem 75 kg čtvrtá, zatímco stále ještě za Slovensko soutěžící Sandra Mokrá (102,5 kg) obsadila stříbrnou příčku. V kategorii masters vybojovala zlato a světový rekord Libuše Leiblová se 110 kg.

V juniorech si v těžké váze vedl velmi dobře Jan Šleis, když zatlačil 220 kg a připsal si ve své kategorii zlato. To samé platí pro juniora Josefa Urbana, který v kategorii do 110 kg zatlačil slušných 200 kg a získal pro trutnovský oddíl titul mistra světa. Úspěšný byl i Libor Bock v kategorii masters do 100 kg, který bral stříbro za 202,5 kg.

V kategorii open do 90 kg vybojoval bronz Pavel Černák za 212,5 kg. Ve stovce si velmi dobře vedl Roman Maršálek, když velmi slušně zatlačil 250 kg, které ho řadí mezi nejlepší české benčpresery a získal stříbro. Tomáš Kaas startoval poprvé po odchodu z juniorské kategorie mezi open a s výkonem 195 kg v kategorii do 110 kg skončil šestý. Ve váze do 125 kg vybojoval stříbro za výkon 250 kg Luboš Šos, jehož poslední pokus na 275 kg, kterým útočil na zisk poháru světového šampiona, byl bohužel nad jeho síly. V nejtěžší kategorii měl startovat medailista z MS GPC Karel Koldovský, ale plány mu zkřížila viróza a ze šampionátu odjížděl s vysokými horečkami…

V trojboji získal dorostenec Radek Vrána zlato za trojboj 477,5 kg. Bodoval opět i junior Jan Šleis v těžké váze, který kromě zlata vydřel i světový rekord ve dřepu a pozvedu a svůj osobní trojbojový rekord si vylepšil o úctyhodných 102,5 kg! V jeho osobě se nám tak objevuje nový gigant v této juniorské kategorii, pro kterého 800 kilový total nebude problémem.

V masters si dobře vedli Rostislav Doležal a Libor Hurdálek, kteří oba získali ve své váze stříbro. Organizátor mistrovství ČR v benčpresu 2009 Libor se předvedl ve slušné formě. Rosťa, který zpočátku závodu bojoval s nervozitou, dokázal 4. doplňkovým pokusem v benčpresu zaútočit na světový rekord a 201 kg bylo v jeho podání nakonec platných! Velmi tím zarmoutil Franka Hurasse, který MS organizoval a byl do té doby držitelem tohoto rekordu…

V kategorii open pak startovali naši nejlepší powerlifteři. Martin Košnar vyhrál kategorii do 110 kg a vytvořil světový rekord ve dřepu 382,5 kg a následně i v celém trojboji 942,5 kg. Na třetím místě skončil – po skvělém výkonu a nervy drásajícím boji s americkým šampionem Parkhurstem – Jiří Stejskal, který nazvedal 850 kg. Na sedmém místě se objevil další ze siláckého klanu Hurdálků Pavel, který vylepšil svůj osobák na 735 kg. Zaujal velmi slušným dřepem 305 kg.

V kategorii do 125 kg dominoval Dan Dvořák. Po vydařeném dřepu na 390 kg, vytvořil světový rekord v benčpresu 272,5 kg a jeho závěrečný součet 977,5 kg byl novým světovým rekordem této váhové kategorie. Čtvrtým doplňkovým pokusem v benčpresu si Dvořák nechal naložit 300,5 kg, které bohužel zůstaly nad síly závodníka.

V absolutním pořadí zvítězil ruský šampion Igor Umerenkov před německým reprezentantem Mettem a naším Dvořákem.

Mistrovství světa se zúčastnilo přes 250 powerlifterů, což tento závod řadí mezi historicky nejvydařenější šampionáty WUAP. Na poli diplomatickém, po jednání presidenta celosvětové WUAP s představitelem české WUAP Danem Dvořákem, se povedlo přidělení pořádání Světového poháru WUAP České republice, stejně jako pořádání mistrovství Evropy v roce 2011.