Causa steroidy: Tom Platz

Causa steroidy: Tom PlatzCauza steroidy: Tom Platz

Ironman April 1988, rozhovor s Tomem Platzem a jeho manželkou Cheryl.
IM: Mohl bys soutěžit bez steroidů?
TP: Teď vážím asi 88 kg. Na soutěži jsem míval 97 kg a mimo sezónu až 109 kg. Bez steroidů soutěžit lze, ale nemyslím, že bez nich získáte kvalitní vzhled. Steroidy nevytvářejí šampióny, ani nezodpovídají za ničí úspěchy, pouze dokončují celkový vzhled, který je rozdílem mezi výhrou a prohrou.
IM: Přehnal jsi to někdy s dávkami?
TP: Jednou jsem bral asi 130 mg denně, ale to už bylo příliš. Nejlépe se mi vedlo na 30 mg denně.
IM: Jak to poznáš?
TP: Jsem extrémně podrážděný, v noci nespím, ztrácím a pak zadržuji vodu. Přesto jsem se nikdy opravdu nesmířil s faktem, že steroidy změnily moji náladu.
CHERYL: Dnes je s ním snadnější život. Není to ten samý člověk, je racionálnější. Promýšlí věci do hloubky a je zkrátka milý. Neprozradil mi, když dříve bral větší dávky, ale já to poznala. Říkám: Bereš víc těch sraček? A on na to: Jo, proč? Protože se chováš jako ass-hole, povídám.
IM: Ztrácíš bez steroidů hmotu?
TP: Nemyslím, že to má nějaký velký vliv. Například nohy jsem už necvičil osm měsíců a jsou vyrýsovanější než předtím. Když beru, nepotřebuji tolik spánku, nemusím skoro jíst a trénuji 4 hodiny denně. Například hrudník. Před Olympií 1981 jsem dělal tlaky na šikmé lavici se 65 kg činkami, 15 opakování a 10-12 sérií plus vynucená opakování. Dnes stěží udělám tak 3-4 opakování a jsem rád.