Profesionální vzory

l text: JOSEF ŠVUB l foto: archiv M&F

 

profesionalni.jpg

Začínající kulturisté s nepatrnými zkušenostmi vezmou nějaký časopis, opíší si trénink vítěze profesionální soutěže a pak v posilovně zkoušejí, co to s nimi udělá. Někteří nedočkaví aspiranti jdou ještě dál a utrácejí peníze za aminokyseliny, kreatin, anabolizující stimulátory a v nejhorším případě steroidy. Jejich logika je vede k přesvědčení, že pro získání podobných svalů musí dělat přesně totéž. Tématem dnešní části seriálu pro začátečníky je úvaha nad tím, co je vhodné a nevhodné v příkladech profesionálních kulturistů.

 

Vhodné prvky

Nohy

Umíte si představit Miloše Šarčeva bez jeho pověstných kvadricepsů? Profesionál musí usilovat o perfektní symetrii a postavu vypracovanou do nejmenších detailů, protože je to jeho práce. Nezanedbávejte nohy jen proto, že v první řadě toužíte po mohutném hrudníku, a nenechávejte je „na příště.“

 

Všestranný trénink

Vězte, že mnozí profesionálové začínali v nějakém jiném sportovním odvětví, a k bodybuildingu přešli s fyzickým fondem z fotbalu (Ken Waller), boxu (Johnny Fuller), powerliftingu (Mike Ashley), zápasu (Chris Cormier), karate (Flex Wheeler), atletiky (Serge Nubret), juda (Andreas Cahling) nebo gymnastiky (Larry Scott). Členové profi-ligy stále usilují o jistou úroveň kondice. Po celý rok provádějí aerobní trénink (před soutěží až hodinu denně), potažmo udržují pružnost strečinkem.

 

Důslednost

Známkou profesionála je železná pravidelnost v tréninku a nevynechávání jídel. Pohleďte nazpět na minulý měsíc: Kolikrát jste nepřišli do posilovny? Můžete bez uzardění říci, že jste včera nebo dnes měli pět kvalitních jídel od snídaně do večeře?

 

Nevhodné prvky

Steroidy

Anabolické steroidy jsou součástí profesionální závodní kulturistiky, a uchvacující (nebo děsivé, to podle nátury pozorovatele) postavy profesionálů stojí značným dílem na chemických nohách. Anabolika užívaná bez toho, aby kulturista již disponoval solidní svalovou základnou sice pokrok urychlí, ale v podstatě jde o krátkodobý kosmetický spurt, který po vysazení přechází do opačného extrému. Lidé navyklí na chemicky usnadněný trénink zažívají po přerušení dodávky tělesný i duševní šok, a pokud z nějakého důvodu další steroidy neseženou, obvykle končí. Kulturistika bez anabolik je dlouhodobý obtížný proces, ale přinejmenším víte, co jste dokázali sami – a buďte na to hrdí.

 

Genetika

Špičkoví kulturisté na steroidech by stáli na špici i tehdy, kdyby steroidy neexistovaly. Vlastní totiž ohromnou genetickou výbavu, která je staví daleko před obyčejné smrtelníky. Uvědomte si jedno: pokud se chcete stát šampiónem, musíte trénovat a živit svoje tělo jako šampióni. Samotná genetika z vás špičkového kulturistu neudělá, ale nestanete se jím ani pouhým tréninkem nebo výživou. Nebo snad znáte někoho, kdo hraním košíkové vyrostl do 230 cm?

 

Trénink

Profesionálové trénují šestkrát týdně a mnohdy dvakrát i třikrát denně. Jsou zdatní, vytrénovaní, žijí v ideálních podmínkách a svoje nadprůměrné fyzické předpoklady ještě umocňují řadou podpůrných látek. Nechtějte uzavřít svůj život mezi stěny posilovny a nezkoušejte přeskočit nezbytnou dobu postupného vývoje tak, že přesednete z trojkolky do vozu Formule 1!

 

Soutěže

Někteří lidé jsou rození závodníci a mají soutěžení v krvi. Když už nestojí na pódiu a nesvádějí bezkontaktní souboje se soupeři, předhánějí se alespoň v posilovně o to, kdo má větší sílu nebo lepší břišní svaly. Průměrní klienti posiloven však nevlastní genetický potenciál pro úspěšné vystupování na soutěžích, a začátečníci zatím netuší, jak se jejich postava i zájem budou vyvíjet. Drtivá většina lidí nevstupuje do posiloven s cílem závodit, jejich důvody jsou veskrze racionální a vlastně sobecké: chtějí zesílit, poopravit nedostatky postavy, případně zhubnout. Myšlenka typu „Začnu trénovat a jednou chci profesionálně soutěžit“ je od reality vzdálená asi tak, jako že vás bude sponzorovat světová banka!

Vzpomeňte si na tyto odstavce pokaždé, až zase budete obdivovat vaše oblíbené profesionální kulturisty!