Portrét: Robert Duranton

Portrét: Robert DurantonPortrét: Robert Duranton

Jedna z nejzářivějších hvězd bodybuildingu zlatých 50. let minulého století pocházela z Francie – byl to Robert Duranton. V magické éře Steve Reevese, Roye Hilligena, Dicka DuBoise a dalších byl Duranton jedním z mála zahraničních borců, schopných soupeřit s charizmatem amerických šampiónů. Narodil se 11. září 1926 v Paříži a cvičit začal jako patnáctiletý, protože měl potíže s dýcháním. Během pěti let profesionální gymnastiky a akrobacie, kdy zvedal své různé partnery, získal dokonalé svaly i sílu trupu. V roce 1946 vyhrál svou první důležitou soutěž, „Ideal Athlete“, a díky tomu se jeho snímky i jméno objevily v největších francouzských novinách.
Povzbuzen tímto úspěchem se Duranton přihlásil na soutěž Mr. World 1948, pořádanou v Cannes na Riviéře. Současně běželo klání o titul Mr. France. Ačkoliv se v hlavní soutěži neumístil, dobyl mladý muž titul domácího mistra a co bylo nejdůležitější, získal si přátelství slovutného Steve Reevese. Budoucí Herkules obdivoval Francouzovy masivní deltoidy a pozval jej ke společnému tréninku do Kalifornie. Podrobnosti Durantonova pobytu v Americe neznáme, jisté ale je, že ještě vylepšil postavu a později na domácí půdě třikrát po sobě nenašel přemožitele. Vysoký a mužný kulturista byl tenkrát neporazitelný.
Duranton prošel několika profesemi, ale finanční nezávislost získal tehdy, když opustil bodybuilding a stal se profesionálním zápasníkem. Kvůli postavě a přirozené eleganci brzy patřil mezi nejpopulárnější borce žíněnky. Nakonec jej i zápasy omrzely a podobně jako Reeves odešel k filmu. Natočil dlouhou řadu snímků a získal tím uznání i slávu na třech frontách: v bodybuildingu, v zápase a u filmu. Robert Duranton skonal 9. února 2005 ve věku 79 let.