Historie soutěží – Mr. USA

Historie soutěží - Mr. USA

Po druhé světové válce se američtí kulturisté mohli snažit vyhrát mistrovství některého státu (ceněné byly tituly Mr. California, Mr. New York State) a zaútočit na „velkou“ Ameriku amatérů. Proto se promotéři Bert Goodrich a Vic Tanny v roce 1948 rozhodli vyzkoušet novou soutěž, nazvanou Mr. USA. K její prestiži přispělo i to, že ji obsazovali nejlepší kulturisté Ameriky, de facto i světa.

Dne 13. března 1948, při 45. výročí první kulturistické soutěže v Americe (byla to McFaddenova show v roce 1903) se v zaplněném sále Los Angeles Shrine Auditorium odehrál skvělý celovečerní program. Vedle akrobatů, tanečnic, pózování dua Jack LaLanne&Pudgy Stockton, ukázek stolního tenisu a arm-wrestlingu, vše za doprovodu 22členného orchestru, proběhly soutěže Mr. Western America (vítěz Jack Delinger), Miss USA a vložené utkání v benčpresu s 95 kg (vyhrál Floyd Page, který udělal 21 opakování) čekali všichni na hlavní bod – profesionální mistrovství USA. Jako bodovací systém bylo určeno hodnocení pořadí šestice nejlepších. Na startu stála skutečná elita sportu, John Grimek se kvůli narození syna omluvil.

VÝSLEDKY:
1. Clancy Ross (prémie 1000 dolarů)
2. Steve Reeves
3. Alan Stephan
4. Eric Pedersen
5. Floyd Page

Další ročníky proběhly v roce 1949 (John Grimek), 1950 (Armand Tanny), 1956 (Bill Pearl) a 1957 (Dick Dubois). AAU zahájila v roce 1964 seriál soutěží Mr. USA amatérů, obsazovaný zvučnými jmény jako Bob Gajda, Dennis Tinnerino, Jim Haislop, Chris Dickerson nebo Ken Waller až do roku 1990.