Gigant Reg Park

Gigant Reg ParkGigant Reg Park

Londýnské divadlo Scala už dávno neexistuje, prožilo však dlouhou a významnou éru na Charlotte Street, táhnoucí se rovnoběžně se západním koncem Tottenham Court Road. Divadlo bylo zmenšenou verzí slavné milánské La Scaly a jeho dveřmi prošly mnohé světové hvězdy. Lze pochybovat, že během své existence mělo hlučnější publikum, než onoho večera 1. září 1951, když president NABBA D.G.Johnson vzal mikrofon a řekl: „Ladies and gentlemen, představuji vám Mr. Universe 1951 – Rega Parka z Anglie!“
Divadlo vybuchlo jako po zásahu atomovou pumou. Samotné rozhodování trvalo tři hodiny, než panel sedmi rozhodčích vybral a rozsoudil celkem 43 účastníků. Kategorie byly změněny na do 168 cm, od 168-175 cm a nad 175 cm.
Výsledky
Kategorie I: Park Reg, Robert Duranton-Francie, O.Heidenstam-Anglie
Kategorie II: Ferrero Juan, Marello Mario-Francie, Jama Robert-Francie
Kategorie III: Roy Monotosh-Indie, Aich Monohar-Indie, Marello Guy-Francie
Park získal svůj titul ve 23 letech.
Na dokreslení situace a nálady oněch let ocituji texty ze dvou zdrojů. Sami si můžete osvěžit paměť článkem Causa Reg Park v Kronice z prosince 2004.
Nejprve Joe Weider v časopise Muscle Builder z roku 1955.
„V den, kdy Joe Weider analyzoval Parkovu postavu a jeho šance v kulturistickém světě hvězd, se Reg právě vrátil z Anglie jako momentální Mr. Britain a největší kulturista, jakého ostrovní království kdy vyprodukovalo. Do Ameriky přijel studovat pod vedením Joe Weidera. Jeho první tréninky byly ve srovnání s moderními Weiderovými metodami opravdu primitivní, takže je s podivem, že se vůbec dokázal zlepšovat. Jeden rok tréninku po vojně mu stačil k tomu, aby vyhrál titul Mr. Britain. Nevypadal zle, chtěl být lepší, ale nevěděl jak. Potom přišlo setkání s Benem Weiderem, kdy se Reg hluboce zajímal o naše metody a dostal od Bena kopii Weiderova systému. Po příjezdu do Ameriky skončil přímo v rukou Joe Weidera, od něhož obdržel hodnotné rady ohledně pózování, tréninku a zdravého stylu života. Byly mu předvedeny různé principy a sestaven plán jeho vlastního tréninku, založený na Weiderových principech. Byl mu vysvětlen cheating pro více hmoty, sériový systém, prokrvovací cviky pro lepší definici a sílu, izolační principy atd. Za jediný měsíc u Weidera se naučil více a udělal větší pokrok, než za všechny předchozí roky. Před návštěvou Ameriky Reg nikdy nepoužíval horní kladky, kladky na stěnách, legpres, stojany na dřepy nebo šikmé lavičky. Když přijel do Spojených států, byl Reg 185,5 cm vysoký, vážil 102 kg, měl 45,7 cm napumpovaný biceps, nadechnutý hrudník 127 cm a 79 cm pás. To byly báječné míry, nicméně chyběl mu harmonický soulad různých partií a jisté oblasti potřebovaly intenzivní specializaci. Během tří měsíců Weiderova tréninku byl doveden k tělesné dokonalosti a stal se z něho zázračný muž království svalů. Ve dvaceti letech a s titulem Mr. Britain cítil, že je v koncích. O dva roky později vyhrál Mr. Europe, Most perfectly Developed Athlete in America a potom v roce 1951 vavříny Mr. Universe.“
      V kontrastu s tím anglický kulturista/silák Reuben Martin v časopise Strength&Health z roku 1955. „Zcela nedávno se ukázalo, že sérii článků v Your Physique, připisovanou Regu Parkovi, nepsal vůbec on a text ani neviděl. Tyto propagandistické články jsou plné omylů a lží, a je smůla, že obětí indiskrétnosti tajemného autora je zrovna Reg Park. Reg dává slovo na to, že tyto články nikdy nepsal, zatímco každý čtenář na první pohled rozezná „žvástavý“ styl Josepha Weidera, který se stává hrozbou kulturistů na celém světě. Rád bych dodal, že jsem souhlasil s politikou Bena Weidera, která měla za cíl publikovat dychtivé kulturisty z celého světa a organizovat je tak, aby svými svaly vydělali nějaké peníze. Nyní však myslím, že nadešel čas vznést jménem tisíců cvičenců, přátel i sebe protest. Když čtete tyto články, musíte se divit, jak mohla Británie dát světu takové muže svalů a síly jako W.A.Pullum, Edward Aston, Tom Inch, Ron Walker, Oscar Heidenstam a stovky jiných – všechny bez pomoci Joe Weidera! Ten tvrdí, že Park pod jeho dohledem poprvé používal horní kladku, šikmé lavičky a další vymoženosti. To je lež, protože jsem viděl Rega před Mr. Britain trénovat v gymnáziu Henry Atkinse na uvedených aparátech, a jsou z toho dokonce snímky. Pokud jde o Regovo citované zlepšení, strávil hodně času cestováním a jeho váha klesla z původních 102 kg na 95 kg. Weider tvrdí, že zná tajemství rychlého nárůstu svalů. Pokud odkazuje na sériový systém, znali jsme jej před 12 lety v našem Tottenham Clubu a nebyli jsme určitě první. Pokud předkládá systém prokrvení, měl by se poradit se Samem Perkinsem, který před lety při váze 66 kg napumpoval svoje paže na 43 cm – z normálních 39 cm. Příkladem podvodné formulace ohledně vah je text pod fotografií Rega Parka, kde se říká „Tato masivní paže má sílu na zdvih bicepsy s 90 kg a benčpres 168 kg.“ Já ale vím, že Reg prozatím vytlačil 150 kg a domnívám se, že by silou bicepsů korektně zvládl asi 85 kg. Dalším tvrzením jsou opakované tlaky na ramena se 113,5 kg. Nevěřím, že by se pod Weiderovým vedením tolik zlepšil. Hodně jsem cestoval a poznal spousty silných mužů, avšak jen pár takových, aby svedli vytlačit 22 kg nad jejich vlastní váhu.“ (pokračování)