Steve Davis: Vzpomínky na Girondu

Steve Davis: Vzpomínky na GironduSteve Davis: Vzpomínky na Girondu

Americký kulturista, držitel titulu Mr. World, trenér a majitel posilovny ve Valencii, Kalifornie, vzpomíná na Vince Girondu.
„Trénink v Girondově posilovně v North Hollywoodu jsem zahájil v 16 letech, tudíž jej znám déle jak 30 let. Domnívám se, že větší příspěvek k tělesné kultuře nebo větší dopad na bodybuilding než on mělo jen pár lidí, pokud vůbec někdo. Vince není nějaký rádoby-odborník, který říká: „Dělejte to, co říkám, a ne to, co dělám já.“ Vince trénuje bez přerušení už padesát let – kdo může tohle říci?
Vedle tréninku byl Vince rovněž první, kdo koncem 50. a začátkem 60. let skutečně objevil zásady diety a výživy. Byl přesvědčen, že bodybuilding je mnohem víc, než jen zvedání činek. Myšlenku „Jste to, co jíte,“ dovedl do výšin, o nichž nikdo předtím neuvažoval. Jeho dalším oblíbeným námětem byly vitamíny a on jako první prodával vitamíny svým „studentům“, jak je nazýval.
Vince nezanedbával ani modernizaci náčiní. Dnešní posilovny jsou plné jeho objevů: od opěrky pod lokty na cvičení bicepsů přes stroje na široké kliky až ke kladkám na střihy. Vince vždy hledal nové úhly na procvičení svalu a tak nikoho nepřekvapilo, když na tom se svými studenty pracoval třeba v neděli po obědě. Vince Gironda je jednou z posledních žijících legend tělesné kultury (psáno 1994) a tak čerpání jeho znalostí je jako pití božského nektaru. Nemylte se, moje chvála není placená reklama. Vždycky a ve všem jsme si spolu nerozuměli, a několikrát mne dokonce vyhodil z posilovny. Jednou jsem tam přišel s titulem Mr. California v kapse, Vince ke mně naběhl a naoko přísně řekl: „Jak to, že jsi se odvážil soutěžit za moji posilovnu?“ Pak se zeširoka usmál a celá posilovna propukla v řehot. Vince byl zčásti génius a zčásti démon, mistrovská mysl moderního bodybuildingu. Dokud jste nepřišli do jeho tělocvičny, neviděli ho za stolem a neslyšeli mrzoutské „Co chceš?“ nic jste nezažili. Vince Gironda je bodybuilding.“

Na fotografii Vince Gironda s Miss USA