Začátky: Frank Zane

Začátky: Frank ZaneZačátky: Frank Zane
Zatímco oblast kolem Washingtonu, New Yorku, státy New Jersey a Kalifornie jsou pro Američany v kurzu, za naprostý zapadákov pokládají tzv. Středozápad, západní Virgínii a Pennsylvánii. Právě tady, v Appalačských horách, se ve městě Kingstone (míst s tímto názvem je v USA deset) 28. června 1942 narodil budoucí opěvaný reprezentant estetického bodybuildingu Frank Zane. Ve své biografii uvádí, že už v osmi letech vyhrál dětskou kulturistickou soutěž v mexické Guadalajaře! Jako starší ze dvou dětí byl dost stydlivý a postrádal kamarády. Otec pracoval na dvou místech a neměl na výchovu čas, snad s výjimkou okamžiků, kdy Frank něco vyvedl. Ve volných chvílích stavěl letadla a střílel z luku, žádný týmový sport si neoblíbil. Když chtěl ve 14 letech začít cvičit, aby se mohl bránit napadání od starších kluků, dočkal se otcova zákazu. Ten se domníval, že na vypracování síly stačí práce okolo domu.
      Frankův skutečný začátek přišel až v roce 1959, s nástupem filmové popularity Steve Reevese. Zane byl v posledním ročníku střední školy, vážil 66 kg na 175 cm výšky a mohl v něm vidět svůj vzor. Spouštěcím momentem byl údajně 45 kg vážící kmen stromu, který zvedali mladíci na letním táboře – a Frank s ním ani nehnul. Podle jiného zdroje hrál americký fotbal a potřeboval silnější nohy, tak začal dělat dřepy. Během dvou měsíců nabral 10 kg a dělal 20 opakování se 135 kg; to měl 16 let. S prvními 10 kg svalů přišla i chuť soutěžit; Frank jel na Mr. Pennsylvaia 1961, kde skončil poslední. V rozhovoru pro FLEX (May 2001) však uvádí, že poprvé startoval na Mr. Complete Novice 1960, kde v 18 letech skončil pátý ze 44 účastníků. V roce 1962 byl šampiónem města Kingstone, startoval rovněž na silácké soutěži a v kategorii do 82,5 kg zvedl bicepsy 75 kg, vleže zatlačil 135 kg a pozvedl 192,5 kg; docela sílu tedy měl. O rok později poslal fotografii do soutěže Man of the Month časopisu Strength&Health, ale výhry se dočkal až v říjnu 1964. To již měl za sebou 2. místo na Mr. Massachussets 1964 a třetí místo ve střední kategorii z velké soutěže IFBB North American Championships (1. Allen Keene, 2. Nick Perrotti). Studoval ve Wilkies-Barre, nedaleko svého rodiště, pracoval ve Figure-Tone Health Studio a s tréninkem mu pomáhal manažer Robert Sorge.
      Po promoci jako středoškolský profesor (s titulem B.S. – bakalář přírodních věd) odjel do Norfolku ve Virgínii, tam díky tréninku 6krát týdně a usilovnému přejídání masem, vejci a pitím litrů mléka nabral za léto z 85 kg na 95 kg. Další rok strávil v Tampě na Floridě a částečně cvičil ve studiu Harry Smitha. Pokračoval rovněž v soutěžení; získal 1. místo v kategorii na IFBB Junior Mr. America 1965 a stejné pořadí na IFBB Mr. Universe 1965 plus cenu za Best legs (absolutní vítěz Earl Maynard). Jako mimořádně působivý fakt doplňuji, že Frank až do roku 1969 netrénoval v plně vybavené posilovně! V 15 letech měl ve sklepě lavičku, činku a pár jednoruček. Další posilovny si zařídil na školách, kde učil, a v roce 1968 cvičil v domácí posilovně v Tampě. Na první obálce v časopise Muscle Builder se objevil v roce 1966 a celkem jej vydavatelé použili 58x!