Tajemný Chuck Ahrens

Tajemný Chuck Ahrens

Po Regu Parkovi začínáme nový seriál, tentokrát o silákovi, který žil a trénoval vcelku (z hlediska historie) nedávno, nicméně jeho výkony zůstávají opředeny rouškou tajemství. Ačkoliv se vyhýbal publicitě, psaly o něm všechny americké časopisy. Byl pravidelným návštěvníkem Muscle Beach, ale existuje snad jen půl tuctu jeho fotografií (značnou část z nich jsem do KRONIKY sehnal). Vlastnil pravděpodobně nejširší a nejsilnější ramena na planetě zemi, ovšem tvrdohlavě odmítal jakoukoliv soutěž nebo demonstraci. Protože si byl vědom, jak jeho monstrózní postava působí na lidi, trénoval zásadně v soukromých činkárnách a v kalifornském horku chodil v bavlněných košilích s dlouhými rukávy. Pamětníci i přátelé tohoto záhadného muže hovoří s udivující shodou o rozměrech a výkonech: jeho paže i hrudník byly enormní, ruce a zápěstí malé, síla neuvěřitelná. Majitel motelu, úklidové firmy a obchodu s automobilovými součástkami, příležitostný bodyguard, samotář s báječným operním hlasem, skvělý hráč stolního tenisu – kdo vlastně byl? Zvedal opravdu ty úžasné váhy? Bral snad drogy? Byl podivín a cvok, nebo vše dohromady?
Nejsou známy ani fotografie, zachycující některé z jeho proslulých cviků. Jiné zase špatně popisují to, co je snímku znázorněno – viz foto, kde 30kg dívka stojí na Chuckově upažené paži s textem, že „stojí na zápěstí“, a to je značný rozdíl. Chuck nikdy netrénoval nohy, přesto jakýsi autor zauvažoval, že mohl dřepnout 360 kg. Zanedbával rovněž záda, takže opravdu tvrdě procvičoval jen paže s rameny a trochu hrudník. Tím se vysvětluje, proč se při tlaku jednou paží musel přidržovat sloupu nebo svislé stojnice. Některé výkony, připisované Chucku Ahrensovi, hraničí s fantazií a dalece převyšují to, co on nebo borci z jeho éry mohli dosáhnout. Proto jsou nejcennější svědectví těch, kteří Ahrense viděli (Merjanian, Casey) a mohli to, co viděli, popsat. My ale zahájíme stručnými úryvky z dobových časopisů, přinášející postupně informace z let 1955 až 1969.

Muscle Power 1955: Chuckovi je 20 let, měří 183 cm, váží 105 kg

Muscle Power 1956: Chuckovi je 22 let, váží 111 kg a nikdy nebyl poražen v arm-wrestlingu.

Ironman 1957: Chuck měří 183 cm, váží 127 kg, má hrudník 147cm a 53cm paže. Udělal tlak se dvěma 77kg činkami, tricepsové extenze vleže cvičí se 160 kg a švihové zdvihy bicepsy vsedě se dvěma 75kg činkami. Slibuje, že začne vzpírat.

Ironman 1957: Na výšku 183 cm váží 127 kg a zastíní samotného Andersona. Vytlačí čtyřikrát dvě 73,5kg činky, dvakrát dvě 77kg jednoručky a téměř jeden tlak jednou paží s 95 kg, ačkoliv se druhou držel sloupu. Ralph Bass zhotovil kaliper a zjistil, že Chuckova ramena jsou široká 67,5 cm. Většina svalovců z Muscle Beach má mezi 51-53 cm. Ahrens předpažuje se 68kg činkou a dělá tlaky jednou paží se 127 kg.

Ironman 1957: Chuck jí 6 velkých stejků denně. Má v plánu nabrat na 150 kg, ale dokud je nebude mít, tak se neukáže. Tricepsové extenze za hlavou dělá se 140kg činkou. Jeden jeho přítel odhaduje, že by mohl trhnout bez nůžek 150 kg. Chuck nesnáší jakoukoliv publicitu.

Muscle Power 1957: Chuck váží 122 kg a má paže 54,5 cm. Ve stoji udělá 4 tlaky se 72,5kg jednoručkami, vsedě 2 zdvihy bicepsy se 73,5kg činkami, vesluje jednou paží se 160 kg. Trénuje ve sklepě Vice Tannyho na rohu 4. ulice a Broadwaye v Santa Monice.

Ironman 1958: Chuck soupažně vytlačil dvě 91kg činky, což je celkem 182 kg. Jednou paží zatlačil s úklonem trupu 137 kg.

Ironman 1959: Dopis od Chuckova přítele: „V posilovně jsem jej viděl vytlačit dvě 92,5kg činky. Jednou paží dělá 3 opakování se 141 kg.“ Stále odmítá svléknout si košili.