Shyby na cestě

banner_blog_svub.jpg  

24. 9. 2009

ilustr_k_blogu_iii_1_copy.jpgV tomto okamžiku sám sebe předbíhám, neboť úvahu o tom, jak jsem se stal cyklistou, mám teprve ve fázi rozpracování, leč jde o informaci aktuální a tak pospíchám.

Dovolená na kole, toulky v sedle bicyklu, poháněném vlastní silou a energií, silnice bílá přede mnou…to je můj šálek čaje a tak tomu bylo i letos v srpnu. Cestování kopcovitým krajem kolem Karlštejna a po březích Berounky nás s manželkou zavedlo do obce Lety, ležící na levém břehu mezi Hlásnou Třebání a Dobřichovicemi. Na křižovatce tří silniček mezi domky stál sloup elektrického vedení a na něm hrazdička, taková ta ohnutá tyčka s konstrukcí, jaká se věší třeba na ribstoly v tělocvičně.

Shyby jsem měl odjakživa rád a dělám je dodnes, to za prvé. Na kole pracují především dolní končetiny, z kloubů nejvíc kotníky, pak kolena a nejméně kyčle, ze svalů pak lýtka, kvadricepsy a svaly na bocích, všechny ty přitahovače a zpevňovače. A klouby vržou a svaly tuhnou, do cíle daleko, představa pasivního odpočinku někde na palouku taky nic moc – a najednou hrazda! Na silnici! Vypadala tak nepřístojně až provokativně, a současně lákala a sváděla.

Který čtverák ji tam umístil? Mohl přidat sešit ve vodotěsném obalu, něco jako vrcholovou knížku, kam by pocestní zaznamenávali množství vykonaných shybů, svoje dojmy a návrhy. Cyklisté znají odpočinková místa u stezek, s lavičky a stolky, mapou a koši na odpadky. Uvažuji: Co takhle místa s lavičkou na benčpres? Případně jen plácek s činkou a tabulí s popisem doporučených cviků? Já vím, krade se všude…

Takže hrazdička na cestě, no nezastavte přece, když je to až přesmoc hezky na ráně! Byla jako vykřičník, jako vztyčený prst s němou výzvou. Jenže svízel je v tom, kolik? Možná bych měl napsat, že jsem se napumpoval k prasknutí, přifouknul ramena, paže i latissimy, které pak vypadaly jako příslovečná „křídla“ a při jízdě s větrem v zádech sloužily jako plachta kluzáku, to ale ne.

Kdysi jsem dělával 10×10 opakování, s důrazem na slově „kdysi,“ stejně by to trvalo dlouho a nechte drahou polovičku čekat, než se vyřádíte (mohla by klidně odjet sama, navíc s doklady a hlavně penězi)! Zavrhnul jsem i systémy 8×8 a 6×6 opakování, a nakonec jsem si pár shybů udělal (nepočítám výdrž pro foto). Legrační ovšem je, že ještě dlouho potom, až kdesi v Černošicích, jsem ty shyby cítil…

podpis-svub.jpg