Víte co chcete?

l text: JOSEF ŠVUB l foto: UNIVERSAL

 

Lewis Carroll

 

Jako kluk hltající dobrodružné romány jsem toužil mít sílu Tarzana a hbitost Unkase, odvahou jsem chtěl napodobit Old Shatterhanda a v potápění dostihnout delfína. Kvůli síle jsem šplhal, chodil do gymnastiky a cvičil s podomácku vyrobenými činkami. Uvedené idoly fantazie posléze nahradili svalovci typu Johna Grimeka, Vince Girondy a Larry Scotta, ale moje ambice nepřesahovaly hranice snů; chtěl jsem pouze, bez konkrétního měřítka, být silnější, rychlejší a vytrvalejší. Určování cílů a plánování s určitým záměrem je v lidské povaze zakódováno. Stanovení a ukládání cílů lze rozdělit do dvou kategorií: dlouhodobé cíle pro příští léta a krátkodobé na několik dnů až týdnů. Děti se často oddávají snění a svoje touhy přenášejí do sféry fantazie. Někdy však i dospělí dovolí svému dětskému nitru určit nějaký cíl a smíchají představivost se skutečností. Jakmile zvolený cíl není reálný – síla Tarzana nebo postava Larryho Scotta, jediným výsledkem snažení budou pocity marnosti a zklamání.

Předpokladem ukládání dosažitelných cílů je upřímné zhodnocení sebe sama. Ocenění silných stránek, odhalení slabin a stanovení momentální pozice napomůže objevení skrytého potenciálu a vytvoření produktivního tréninku i diety. Následující dotazy a odpovědi vám mají přinést obecný náhled na to kdo jste, jak si stojíte a za čím jdete v kulturistice.

  1. Napište svůj věk, výšku a váhu, změřte obvody paží, prsou, pasu, stehen a lýtek (statistika pro kontrolu).
  2. Posuďte kosterní stavbu (silná, střední, lehká, úzké/široké boky a ramena) kvůli perspektivě a zaměření tréninku.
  3. V jaké jste formě? Máte dost energie? Jste pružní? Dokážete běhat, skákat, šplhat a plavat? (Ano-ne, průměr)
  4. Jste něčím výjimeční? Myslí se sportovní dovednost, mimořádně dobrá postava nebo výrazné svalstvo už od dětství (Ano-ne).
  5. Máte zdravotní potíže? Například návaly, slabosti, bolesti v kloubech a páteři, křeče, špatné trávení a podobně?
  6. Odhadněte svůj tělesný typ (endomorf, mezomorf, ektomorf). Myslíte, že máte rychlý nebo pomalý metabolizmus? Byli jste celý život spíše tlustí nebo hubení? Odpovězte konkrétně.
  7. Duševní stav: Jste uvolnění nebo nervózní, vystrašení? Optimista či pesimista? Berete život vážně nebo jen tak? Jako v bodu 6.
  8. Rozeberte svoje psychické vlastnosti: disciplina, trpělivost, vůle, vytrvalost, odhodlanost a schopnost na něčem usilovně pracovat. Toužíte po svalech a síle? Máte tyto vlastnosti i touhu?
  9. Zhodnocení životního stylu: Jste nadměrně vytížení, nebo máte času nazbyt? Chodíte často do barů, restaurací a na zábavy? Spíte dost? Hodláte špatné návyky změnit?Ano-ne.
  10. Popište nároky, vyplývající se zaměstnání: stres, přesčasová práce, manuální práce, sedavá práce. Kolik času týdně vyšetříte na trénink?

Znovu, kterým směrem chcete jít? Zajímá vás sportovní kondice s prvky všeobecné pružnosti, vytrvalosti a pevných svalů? Chcete zkusit, jak dalece dokážete zvětšit sílu? Obtěžuje vás tukový polštář okolo pasu? Spokojili byste se s 10 kg váhy a svalnatějším tělem? Samé otázky vyžadující jasnou odpověď.

Až se rozmyslíte, rozdělte plán na dlouhodobý cíl s několika kratšími úseky.

Pak jděte do posilovny, udělejte první dřep a po tréninku snězte první výživné jídlo.