Síla z minulosti: Louis Cyr (7)

cyr_lift02.jpgLouis Cyr, podobně jako ostatní cirkusoví siláci, měl v zásobníku řadu svých tradičních výkonů, jimiž se odlišoval od ostatních. Jedním z nejslavnějších bylo zadržování koní. Poprvé tento trik předvedl v montrealském Sohnerově parku roku 1891; tam před davem 10 tisíc lidí udržel čtyři – dva z každé strany – 550 kg tahouny , avšak jistě jej zkoušel už předtím.

Nejslavnější příležitost nastala v roce 1892 v Anglii, když byl hostem markýze z Queensbury. Markýz dal v sázku jednoho ze svých ušlechtilých hřebců a vyzval Cyra, aby zadržel opačný tah dvou 700 kg valachů, což silák snadno svedl. Cyr vyhraného koně dostal a dlouhá léta jej opatroval na své farmě. Ačkoliv se zdá, že musel být silnější než koně, jejichž tahu odolával, skutečnost je prostá.

Pokud je tah rovnoměrný na obě strany a silák udržuje mezi oběma rovnováhu, vyžaduje výkon méně síly, než jak to vypadá. (Poznámka. Silák Gregg Ernst utrpěl při zadržování tahu skupiny mužů utržení prsního svalu, neboť jedna strana zabrala nečekaně více než druhá. Stejně se zranil francouzský silák Apollon v roce 1905, když držel dva automobily).

O Cyrově zdvihu zády jsme již hovořili, teď ještě několik čísel k celkovému výčtu a také zmatku, vždyť na 100% to prostě nevíme. Podle sborníku Who Is Who in Canadian Sport zvedl Cyr nejvíc v Bostonu roku 1895 – plných 1967 kg. Pokud lze věřit soudobým pramenům (deníkům Boston Post a Boston Globe), v květnu 1895 Cyr zvedl zády 1995 kg kusů litiny a výkon v září 1896 zopakoval.

cyr_kone1892.jpg

S manželkou Melinou občas předváděli číslo, v němž balancovala na vršku žebříku, drženého Cyrem na bradě. Jako mladík nosil Cyr po způsobu biblického Samsona vlasy až na ramena. Během vystoupení pak vybral tři dobrovolníky a poučil je, aby se pevně chytili jeho vrkočů. Jakmile se drželi, Cyr se začal otáčet kolem osy, až se všichni tři mužové vznášeli vzduchem. Kouskem na závěr vystoupení byla činka, kterou Cyr přemístil na rameno. Na osu se posadil bratr Pierre a na každou stranu se uchytili čtyři muži z publika. Silák se následně procházel kolem jeviště a otáčel sebou i nákladem jako živý kolotoč. Vězte, že činka vážila 105 kg, bratr měl 77 kg a kombinovaná váha osmi mužů s činkou i bratrem činila kolem 820 kg.

Cyr vždy vyzýval zavedené siláky nebo zpochybňoval pompézní falešné výkony, a porazil každého. Seznam vyzvaných se čte jako Who Is Who siláckého světa: David Michaud roku 1881; Richard Pennel roku 1886; Sebastian Miller roku 1891; Cyclops a Irving Montgomery roku 1891; Donald Dinnie roku 1892; bratři McCannovi roku 1892; August Johnson roku 1896; Otto Rinaldo roku 1899 a Hector Décarie roku 1906.

cyr_troupe.jpg

V letech 1895-1896 Cyr vystupoval v Austin and Stone´s Museu v Bostonu a slušně vydělával, přestože musel mnohokrát denně zvedat váhy na zádech nebo přemisťovat svůj sud s pískem. V roce 1898 jezdil po státech s cirkem Johna Robinsona. Kanadský Samson jednal s publikem čestně, ač ne vždy. Legitimně dokázal vše, co o sobě tvrdil, ovšem zvedat na turné masivní váhy 12 hodin denně celé měsíce nebylo možné. Na otázku Alana Calverta, proč zvedá jen třetinou svých schopností, Cyr odvětil: „Nelze jinak. Lidé myslí, že tvrdě pracuji, a když řeknu, že zvedám 220 kg, uvěří tomu. Jaký smysl má ale zvedat 110 kg, když si vystačím se 40 kg?“ Na fotografii Cyra s činkou jde poznat, že drží dřevěný model s číslicemi 273 ¼ libry. Není to proto, že snad by tolik nevzepřel, to v žádném případě, ale v 90. letech 19. století musel každý model vydržet nehybně před aparátem mnohem déle než dnes. Sotva kdo by zvládl držet činku v této pozici tak dlouho.