Srpnový profil – Charles Putnam

Srpnový profil - Charles PutnamSrpnový profil

CHARLES PUTNAM

Někdy se úspěch dostaví rychle, takřka spontánně, a když k tomu dojde, může vážně narušit lidskou psychiku. Charles Putnam alias Pedersen se stal hvězdou v pouhých 18 letech, jeho kariéra vzlétla vzhůru jako raketa a vzápětí se po stejně strmé dráze zřítila dolů. Charles Roland Putnam (nar. 17. srpna 1928 v Newportu, Kalifornie) vzal do rukou činky ve 14 letech proto, aby zesílil a mohl se postavit útokům starších kluků. Ke kulturistice přidal ještě atletiku a plavání, po maturitě se přesunul do Hollywoodu a zakotvil v gymu Berta Goodricha, kde brzy získal pověst nejslibnějšího mladého kulturisty ze západního pobřeží. Na oslavu svého tělesného znovuzrození přijal jméno Eric Pedersen.
V květnu 1947, po pěti letech tréninku, poprvé zazářil jako vítěz soutěže Mr. California. Muscle Power 1948 píše: „Biceps měřící 47 cm cvičí v předklonu s 16kg jednoručkou a zdvihy opakuje až do vyčerpání v mnoha sériích. Oblíbeným cvikem pro triceps jsou čisté tlaky nad hlavu s 56 kg činkou, vsedě na lavičce a znovu mnoho sérií. Jako gymnastický nadšenec rovněž rád dělá kliky ve stojce na rukou na okraji lavice, 10–12 opakování bez počítání sérií.“ Symetrická postava světlovlasého Adonise se záhy stala vděčným objektem fotografů a reportéři časopisů mu prorokovali skvělou budoucnost. O životní šanci přišel 19-letý Pedersen na AAU Mr. America 1947, kde rozhodčí po dlouhém srovnávání nakonec sklonili misku vah ve prospěch o dva roky staršího Steve Reevese… Erikovou poslední soutěží bylo Mr. Universe FIH 1947 ve Philadelphii (k tomu se vrátíme v novém seriálu o historii soutěží): dělil se o druhé místo s Johnem Farbotnikem.
Ošidnost předpovědí vzápětí Pedersen potvrdil tím, že zcela pozbyl kontrolu nad svým životem, opil se, ukradl auto a šel do vězení. Později profesionálně zápasil, pak žil v Texasu a jeho čas se naplnil 12. října 1990; bylo mu 61 let.