Odhalený mýtus: Sergio Oliva

Odhalený mýtus: Sergio OlivaSergio Oliva: Odhalený mýtus

Týden po Londýnském fiasku se Oliva objevil v Paříži na Mr. Olympia 1971. Vedení IFBB jej však promptně informovalo, že za svůj start v NABBĚ bude potrestán ročním zákazem soutěžení. Když Sergio podepsal dost potupnou listinu s kajícným uznáním své chyby (byla reprodukována v časopise Muscle Builder), mohl alespoň vystoupit exhibičně. V roce 1972 se Olympie konala v německém Essenu. Sergio, odhodlaný dát Arnoldovi konečně pořádnou lekci, se dostavil v nejlepší formě svého života. Ostatní účastníci (Columbu, Zane a Nubret) se dušovali, že byl neporazitelný, jako z jiného světa. „Dodnes nevím, jak mohl Arnold Olivu porazit. Podle mne to nebylo možné. Jeho hrudník… položil jsem mu dlaně na prsní svaly a ty byly velké jako deska od stolu. A jeho pás byl tááákhle malý. Stehna… (nenachází slova)…a lýtka!“ (Franco Columbu)
Arnold připustil, že Olivu porazil díky okolnostem. Za prvé byl doma, za druhé si uvědomil, že na ty animalistické svaly nemá a hledal východisko v pózování. Pak je zde zmínka o tom, že tmavé pozadí splývalo do barvy Olivovy pokožky. A neřekl snad Arnold Waynemu: „Podívej, jako rozhodčí bych hlasoval pro Sergia. Ale já nejsem rozhodčí. Soutěžil jsem proti němu, tak co ode mne chceš?“ Výsledky: 1. Arnold, 2. Oliva, 3. Nubret, 4. Zane.
K tomu Oliva v roce 2003: „Měl jsem nejlepší fazónu svého života. Připravoval jsem se s vědomím, že mne IFBB stejně nenechá vyhrát. Poprvé v životě jsem si říkal – člověče, ty jsi ale obrovský! Už nikdy potom jsem se tak necítil. Ředitelem soutěže byl Peter Fasching, Němec, velmi rovný a čestný chlap, a po soutěži se doopravdy styděl. Už při nástupu nebylo pochyb o tom, že jsem vyhrál. Postavili nás do řady, já na čele, Arnold jako druhý. Před odchodem na scénu ale pořadí změnili – prý podle abecedy – a do čela dali Arnolda. Serge Nubret mi v té chvíli řekl: Zfixlovali soutěž a ty jsi prohrál.“ Rick Wayne napsal, že po Essenu už Oliva nikdy nebyl jako dříve…
Vžijme se do toho, jak se asi Oliva cítil. Na jedné straně patřil k hrstce nejlepších kulturistů planety a o svých kvalitách nepochyboval, na druhé straně tušil, že Arnolda sotva kdy překoná. Po fiasku s Pearlem a neshodách s IFBB (viz dále stať o Mr. International 1973) začal hledat východisko, jak svaly a slávu zpeněžit, potřeboval ale stálé zaměstnání. Složil přijímací zkoušky a splnil všechny podmínky pro přijetí do řad policie, nicméně jeho uvedení do funkce strážníka se táhlo několik let. Nejprve jej doktor u fyzických testů odmítnul s tím, že má 20 kg nadváhy… Když očekával přijetí do kurzu, sehnal si práci instruktora tělesné přípravy na policejní akademii. Federální vláda prohlásila jeho přijímací zkoušky za neplatné, protože byly „diskriminační proti minoritním skupinám obyvatel“. Oliva nechápal: „Co se to děje? Já jsem zástupcem minoritní skupiny, poctivě jsem se učil, mám dobré známky a vláda říká, že jsem diskriminován?“ Chtěl podat protest, bylo mu však oznámeno, že musí zkoušky opakovat a v případě kladného výsledku jej znovu zařadí na seznam kadetů. Tak utekly tři roky a stále se nic nedělo, Oliva málem propásl horní věkovou hranici, až v roce 1976 se dočkal – byl strážníkem v uniformě šité na míru, jezdil autem po čtvrti Rogers Park v Chicagu, řešil dopravní přestupky a naháněl prodejce drog, vše ve směnách od 7 do 16. hodin.
K zásadní konfrontaci mezi exekutivou IFBB a Olivou došlo 12. srpna 1973 v mexickém městě Tijuana. Promotér soutěže Eddie Silvestre připravil hned pět soutěží, od Mr. Mexico přes Mr. Latin America až po Mr. International. Pro nás je zajímavá především ta poslední, neboť v nejnižší kategorii startoval československý reprezentant ing. Pavol Rehuš (absolutní vítěz Oliva). Zvláštní soutěž, Mr. Azteca International, přístupná pouze předchozím vítězům, měla přinést drama večera, oba vítězové, Arnold a Columbu, totiž seděli v publiku. Oliva vyhlásil na mikrofon, že oba muže vyzývá k utkání na neutrální půdě. Diváci začali šílet, někteří volali ARNOLD, jiní zase SERGIO. K mikrofonu musel s vysvětlením přijít Joe Weider: „Arnold Schwarzenegger je zavázán k účasti na Mr. Olympia v New Yorku, kde bude obhajovat titul, a zde vystoupí pouze pohostinsky!“ Oliva soptil, protože do Mexika přijel kvůli Arnoldovi a cítil se oklamán – v sázce nebyla Olympie, ale čisté měření sil obou soupeřů. IFBB zareagovala tím, že pořadatele i Olivu doživotně vyloučila ze svých řad… Silvestre o rok později další ročník uskutečnil bez závodníků IFBB (vyhrál Jim Morris z AAU) a Oliva podruhé shrábnul titul Mr. Azteca. Verze IFBB Mr. International 1974 proběhla v Los Angeles týden poté a zvítězil Lou Ferrigno; Arnold, Columbu a Nubret vystoupili opět exhibičně.
O soutěžích v Mexiku a Evropě jen řečí výsledků:
WBBG Mr. Galaxy 1972 (1. Oliva, 2. Boyer Coe, 3. Warren Frederick)
Pro Mr. Azteca Inernational 1973 – 1. Oliva
WBBG Pro Mr. International 1974 – 1. Oliva
WBBG Mr. Olympus 1975 (1. Oliva, 2. Ralph Kroger)
WBBG Mr. Olympus 1976 (1. Oliva, 2. Nubret, 3. Tony Emmott)
WABBA World Championships 1977 (1. Oliva,2.Emmott,3. Paul Grant)
WBBG Mr. Olympus 1978 – 1. Oliva
WABBA Pro World Cup 1980 (1. Oliva, 2.Kal Szkalak, 3.Dave Johns)
WABBA World Championships 1980 (1.Oliva, 2.Bertil Fox, 3.Pearson)
WABBA pro World Cup 1981 (1. Oliva, 2. Nubret, 3.Robby Robinson)