Tarzanovská série – Lex Barker

Tarzanovská série - Lex BarkerTarzanovská série

LEX BARKER

      Desátý Tarzan Lex Barker (vlastním jménem Alexander Crichlow Barker junior) se narodil 19. května 1919 v Rye, stát New York, jako přímý potomek zakladatele Rhode Islandu Rogera Williamse. Na střední škole exceloval v atletice a fotbalu, univerzitu v Princetonu opustil kvůli herectví, pak ale zahájil večerní studia na inženýra a pracoval v továrně. V roce 1942 jako voják sloužil v Africe, byl dvakrát zraněn a domů se vrátil s hodností majora. Koncem téhož roku natočil svůj první film „Doll Face“ s honorářem 500 dolarů. O tři roky později jej režisér Sol Lesser vybral ze stovek uchazečů do role Tarzana; natočil celkem 5 filmů, nicméně nejlepší byl ten první. V mezidobí pracoval v Itálii, poté se vrátil do Hollywoodu, strádal problémy v manželství a začal pít. Od roku 1957 točil v Evropě dobrodružné filmy podle románů Karla Maye a získal si nesmrtelnost jako Old Shatterhand a Kara Ben Nemsi; byl natolik zdatný, že veškeré náročné scény, pády, skoky na koních a souboje dělal sám. Pobíral honoráře 250 tisíc marek za film a v roce 1966 byl vyhlášen nejoblíbenějším zahraničním hercem Německa. Tři dny po narozeninách, 11. května 1973, na ulici v Manhattanu, Barker dostal infarkt a zemřel.
     Byl šestkrát ženatý a podle blízkých představoval upřímného, velmi jemného člověka, ovládajícího pět řečí. Jeho život byl jako horská dráha, po úspěchu přicházel propadák a znovu dokola. Silou vůle se vždy dostal nahoru, nicméně přepínání sil jej nakonec stálo život. Barker měl rád lidi a jednou řekl, že „být sám je jako být mrtvý“. Jeho heslem bylo „Neprosněte svůj život, ale prožijte svůj sen.“
      Tarzanovská filmografie: Tarzan´s Magic Fountain (1949), Tarzan and the Slave Girl (1950), Tarzan´s Peril (1951), Tarzan´s Savage Fury (1952), Tarzan and the She-Devil (1953).