Síla z minulosti: Cyclops

Síla z minulosti: CyclopsSÍLA Z MINULOSTI: CYCLOPS

      Průměrný moderní člověk, surfující prostřednictvím počítače na vlnách kybernetického věku, potřebuje k získání důležitých informací a obživě pouze jemný stisk klávesnice nebo myši. Muž, který se narodil v minulém století, si také vydělával svými prsty, byť naprosto odlišným způsobem – lámal totiž kovové mince. Zkušený praktik Alan Calvert napsal, že rovněž v oboru lámání mincí existovali šejdíři, kteří dokázali hbitými prsty vyměnit původní minci za dva zlomené kousky, nebo mince předem chemicky či tepelně „změkčili“. Podle Calverta náš hrdina svoji schopnost lámat mince přesvědčivě nedokázal, těšil se spíše takové pověsti, nicméně jak Calvert šalamounsky uzavírá „Pokud Cyclops žádnou minci doopravdy nezlomil, nedokázal to nikdo jiný na světě!“
      Franz Bieńkowski, neboť tak se původně jmenoval, byl původem Polák a narodil se 5. července 1862 v tehdy západním Prusku (jako E. Sandow,s nímž v roce 1899 v Londýně prohrál vyzývací souboj). Vyučil se kovářem a získal nesmírnou sílu, kterou předváděl na jevištích a arénách Evropy i Ameriky. Fyzicky měl neuvěřitelné proporce (výška 168 cm, váha 113 kg, hruď 132 cm, biceps 46 cm, předloktí 37 cm, stehno 68 cm), nicméně do historie se vepsal děsivou silou v prstech. Cyclops vzpíral jednou paží 110kg jednoručku, tahem bicepsů zvedal desetkrát 60kg činku a roku 1900 v Madridu prý ranou pěsti zabil býka. Občas zápasil o peníze (na turné v USA prý měl zakázané jisté chvaty, aby soupeře svým stiskem nezranil) a hlavně lámal mince. Když byl ve Varšavě obviněn, že svoje číslo falšuje, Cyclops vypěnil, poručil donést ke stolu hrst desetikopějkových mincí a jednu po druhé zlámal – poslední na 4 kousky. Jistý nadšenec tvrdil, že viděl minci roztrženou jako krajíc chleba, ale to je přehnané; Cyclops prý mince držel mezi palci a ukazováčky obou rukou, udělal několik rychlých pohybů tam i zpět a mince byla napůl! Při tom se nijak nepřepínal, jen mocně a energicky zabral a bylo to.
      K úvaze zůstává, jaké velikosti a typy kovových platidel se lámou lépe či hůře, jestli malé a tenké měděné kopejky, centy, sous a pence, nebo větší a silnější čtvrtdolary. V roce 1922 si Cyclops při trhání řetězu přes krk poškodil zrakový nerv, oslepl a zakrátko zemřel.
      Nedalo mi to a provedl jsem pokus se starou mincí hodnoty 20 haléřů, upnutou do svěráku. Její zlomení vyžadovalo 17 pohybů kleštěmi tam a nazpět (kdybych použil dvoje kleště, jistě by to bylo více), a když jsem to zkoušel v prstech, málem jsem si zlámal nehty – Cyclops musel mít nehty úplně nakrátko a konečky jako z ocele!