Apollon, král siláků (10)

Apollon, král siláků (10)

Zastavme se ještě u siláckých kousků slovutného Francouze. Nejprve citace od prof. Desbonneta (1911): Když Apollon stál v 18 letech před čtyřmi 20kg bloky, zvedl je až směšně snadno. Připusťme, že poučeným tréninkem a s kvalitním nářadím mohl zvýšit svoje maximum o více než polovinu – a to je 130 kg. Z toho můžeme vidět, že se narodil o dvacet let předčasně, nebo naše metody a naše moderní vybavení mu jsou k dispozici se zpožděním dvaceti let.

Popis vystoupení z října 1906 v Etoile Palace Theater, Paříž: Apollon začíná svým slavným útěkem skrz mříže, trhá řetězy a láme železné tyče. Pak žongluje s 50kg závažím, které drží pouze palcem a ukazováčkem. Dále je na pořadu „Římský stůl“. Apollon vylezl na vysoký stůl a k pravému chodidlu připevnil 50kg závaží. Do každé ruky vzal 20kg závaží, nadzvedl pravou nohu a udělal dřep na levé. Následně rozpažil do krucifixu a vstal zpátky do stoje. Řekněme tedy, že vstal z hlubokého dřepu na jedné noze s kombinovanou zátěží 185 kg (50kg závaží + dvakrát 20kg závaží + váha trupu a jedné nohy cca 95 kg). Tento na první pohled obyčejný výkon však teoreticky odpovídá dřepu s 360kg činkou! Jestliže váhu druhé, stojné nohy (35 kg) odečteme, stále zbývá 325 kg! Podle ostatních výkonů lze odvodit, že Apollon realisticky mohl zvednout mrtvým tahem asi 325 kg a čistou silou bicepsů vytáhnout 105 kg. Ano, nikdo neznal Apollonovu skutečnou sílu! Ještě než začne, Apollon obvykle hovoří k publiku: „Tady je moje činka,“ prohlašuje. „Váží 63,5 kg, tedy přinejmenším, když ji držím nad hlavou. Kdybych to nesvedl, radši ji nechám tam, kde je.“

A ještě jednou prof. Desbonnet: Jednou mne Apollon navštívil v Lille a já jsem mu ukázal 70kg činku s velmi tlustou žerdí. Ani nejsilnější chlapi ji nedokázali vyhodit k rameni jednou rukou. Apollon vzal činku a zvedl ji automaticky, nepředpokládaje, že by mohla vyklouznout z ruky. Když spatřil svou prázdnou ruku i to, že nezvedl 70 kg, náhle se rozzuřil. Znovu zaútočil na činku a zvedl ji jako peříčko, pak ji spustil do vodorovné polohy a 3 sekundy podržel. Jeho paže nebyla zjevně dostatečně natažená; tělo měl ostře prohnuté dozadu a paži trochu do strany. Když ale uvážíme sílu, potřebnou k udržení 70 kg na natažené paži, zůstáváme ohromeni elánem, sílou vazů a svaly tohoto muže. Svědky výkonu bylo asi šedesát vzpěračů, mezi nimi Florenc Marchand, který řekl: „Všichni jsme ubozí malí zakrslíci. Od zítřka se už nikdy nedotknu činky.“ Svoje slova dodržel a se vzpíráním skutečně skončil. (dokončení příště)

FOTO: John Davis nadhazuje Apollonovo soukolí.