Dr. Darden: Jak to bylo kdysi…

darden_copy.jpgPhDr. Ellington Darden se narodil 3. října 1943 v Texasu, a ve školním věku hrál fotbal, baseball a košíkovou. Činku poprvé viděl v roce 1958 jako 55 kg vážící vycmrdlík, a začal cvičit třikrát týdně doma. Kupodivu přibíral každý rok asi 7 kilo a v roce 1962 už měl 88 kg.

Během studií na koleji Baynor Univerzity zvýšil váhu na 96 kg, setkal se s dr. Johnem Gourgottem a powerlifterem Ronnie Rayem a jezdil na první soutěže. V období 1964-1967 absolvoval asi 35 soutěží, vrcholem jeho kariéry byl titul Mr. Texas 1969. V branži se proslavil mohutně vyklenutým hrudníkem, což byl důsledek kombinace dřepů s pullovery a dalších speciálních cviků. V roce 1972 graduoval na Florida State University, současně se stal členem výzkumného týmu Arthura Jonese, propagátora vysoce intenzivního tréninku (HIT- High Intensity Training), a zanedlouho pokračoval v Jonesových šlépějích. Darden vydal asi 50 knih o bodybuildingu, silovém a kondičním tréninku a provozuje webové stránky Dr. DARDEN´S H.I.T. Hodně pamatuje, umí zajímavě psát a proto jsem něco z jeho vzpomínek připravil do Kroniky.

Původní Svalová pláž v Kalifornii se nalézala na 150 čtverečních metrech písku jižně od hlavního mola v Santa Monice. Od roku 1940 do roku 1958 byla nejslavnější doménou kulturistů, vzpěračů a gymnastů. Dlouhé molo chránilo pláž před větrem a umožňovalo provozování aktivit po celý rok. Uprostřed pláže byla deska ve tvaru L, s přístavkem na konci, do něhož se ukládaly činky, jednoručky, stojany a lavičky. Nářadí se uklízelo každý večer a ráno zase vyndávalo. Atmosféra doslova vibrovala účastí a zájmem. Nakonec pódium obestavěli plůtkem a dostalo oficiální název „Muscle Beach Weightlifting Club.“ Asi 40 metrů odtud byla vyvýšená dřevěná platforma o rozměrech 3,5 x 18 metrů, ležící severojižním směrem. Na tomto improvizovaném jevišti trénovali akrobaté, gymnasté a balancéři, mezi oběma deskami se porůznu vyskytovaly hrazdy, bradla, kruhy a sítě na volejbal. Snad nejdůležitější ale byla atmosféra, obkroužená renomovaným kalifornským sluncem a surfováním, a pro zábavu trošku říznutá hollywoodskou mystikou. S narůstající popularitou pláže byly pro diváky zajištěny přenosné řady sedadel. Když se o víkendech začaly na pláži pořádat soutěže, mohl počet diváků dosahovat čísla 5 tisícovek.