Portrét: Timmy Leong

Portrét: Timmy LeongPortrét: Timmy Leong

Nezapomenutelný žurnalista Earle E. Liederman ve své rubrice „Let´s Gossip!“ (Pojďme klábosit) v časopise Muscle Power 1956 napsal: „Tyhle hawajské ostrovy si se mnou zahrávají! Z ničeho nic mne bombardují překrásné pohlednice, literatura a pozvánky od Rexe Ravelleho, zápasníka George Bollase a Timmyho Leonga, kteří mají to štěstí a trénují pod safírovým tropickým nebem. Ještě horší je to, že několik mých přátel tam také odjíždí – aby se už nikdy nevrátili.“
Nehledě na to, že pro nás středoevropany je rájem už samotná Kalifornie, pro tehdejší obyvatele tohoto státu jím asi byly Hawajské ostrovy. Ke jménům citovaným Liedermanem: Rex Ravelle byl kulturista, hollywoodský herec a kaskadér, bronzový z Mr. California 1946, zakladatel tělocvičny Apollo Club v Honolulu (1949), později pořadatel soutěží Mr.&Ms. Hawaian Islands, promotér boxu a kandidát na starostu hlavního města. V roce 1950 odjel na Hawaj newyorský kulturista Joe Lauriano a od poloviny 50. let zde působil slavný trenér dr. Richard You, zakladatel York Health Institute, obchodník s činkami a doplňky výživy, k němuž se časem přidal Tommy Kono (odtud pramení jeho nesprávná přezdívka „Železný Hawajec.“)
Další známou osobností tropického ráje byl Timmy Leong, narozen cca 1930. V roce 1950 se stal nejlepším kulturistou Hawaje a otevřel v metropoli soukromou posilovnu Timmy´s Modern Health Gym na South King Street. Postavu měl nízkou, ale sporou, a vynikal zejména ve dřepu, kde běžně používal 180 kg činku na opakování. Na kontinentu se představil v roce 1953 na AAU Mr. America a skončil sedmý (1. Bill Pearl, 2. Dick DuBois, 3. Irwin Koszewski), odnesl si však podtitul Best back. Povzbuzen relativním úspěchem spřádal velké plány na profesionální soutěže a dvě skutečně navštívil. Na AAU Mr. USA 1956 byl čtvrtý (1. Pearl, 2. Clancy Ross, 3. Koszewski), přičemž z pole 15 účastníků porazil např. Girondu, Jimmy Payneho, Erica Pedersena, Boba McCuneho, Floyda Pageho nebo krajana Ravelleho; o rok později skončil šestý (1. DuBois, 2. Reg Lewis, 3. Gironda, 4. Mel Williamson, 5. Koszewski). Exotický borec, mnohdy s pádlem, květy nebo domorodou kráskou, vždy perfektně opálený, se objevil celkem na 10 obálkách dobových časopisů (Muscle Power, Strength&Health, Ironman, Muscular Development, Reg Park Journal).