Arnold Strongman Classic

Američan Derek Poundstone (28, 185 cm/155 kg) byl až dosud leckdy vnímán jen jako jakýsi „prozatímní“ šampion, který zvítězil v nepřítomnosti vládnoucího krále. Tím byl až do nynějška pro mnohé famózní Litevec Zydrunas Savickas, který v Columbusu kraloval nepřetržitě v letech 2003 až 2008, přičemž loňský ročník vynechal. Oba soupeři již předtím na stejném pódiu proti sobě stanuli před dvěma lety. Palmu vítězství si tehdy odnesl Savickas, na Poundstonea zbylo druhé místo.

Letos se situace obrátila. V desítce pozvaných siláku triumfoval se čtyřbodovým náskokem Američan, Litevec skončil druhý. Jak k tomu došlo? Zejména když se obecně mělo za to, že zvýšení zátěží bude nahrávat především Savickasovi, jenž – jde-li o hrubou sílu a se vší úctou k Poundstoneovi – zůstává pořád pro většinu věci znalých fanoušků jedničkou…

 

1. DEN

Silácká zápolení začala v pátek 5. března přemístěním a tlakem Apollónova soukolí. Favoritem této discipliny byl Savickas, jenž v únoru na litevské soutěži zvedl soukolí o váze 212,5 kg – tedy o 12,5 kg těžší, než je hodnota jeho vlastního světového rekordu! (Jelikož však zde nebyly splněny všechny podmínky, jichž je k tomu zapotřebí, není tento pokus veden jako nový světový rekord. Mimochodem, právě Savickas byl mezi prvními, kdo tento fakt zdůraznil.) Z desítky pozvaných siláků se – alespoň „papírově“ – mohli Litevci přiblížit někdejší vynikající ruský vzpěrač Michail Koljajev (trh 210 kg/nadhoz 250 kg), Poundstone a zejména světový rekordér IPF v benčpresu (351 kg) a trojboji (1167,5 kg) Američan Brian Siders. Ten v roce 2008 dokonce Savickase v této disciplině porazil, když se 166kg soukolím provedli oba shodně osm zdvihů až nad hlavu, Siders ovšem k tomu přidal navíc ještě jedno přemístění. Letos však na příslovečné opakování historie nedošlo a Siders (31) skončil s přemístěním a tlakem 178,4 kg soukolí až devátý, přičemž v celkovém hodnocení obsadil poslední desáté místo. Siders, občanským povoláním psycholog ve věznici s přísnou ostrahou, se tak postaral o největší překvapení soutěže a jen těžko říct, co stojí za jeho výkonnostním propadem…

Zato zbylí dva borci předsoutěžní odhady naplnili a podělili se v úvodní disciplině o 2. a 3. místo. Poundstone dostal nad hlavu 198,4 kg a 208,4 kg pouze dvakrát přemístil (ovšem oba pokusy o výtlak vypadaly vcelku nadějně). Kokljajev zvládl s 208,4 kg jeden kompletní zdvih plus jedno přemístění. Zařadil se tím hned za Savickase, jenž s noblesou sobě vlastní zvedl 208,4 kg nad hlavu dvakrát. (Připomeneme jen, že všichni borci využili tzv. přemístění kontinentálním stylem, tedy na dvě doby se zastávkou na břichu.)

Savickasova nonšalance však náhle vzala za své ve druhé a závěrečné disciplině prvního dne – v Manhood Stones. Čtyřiatřicetiletý bohatýr (191 cm/180 kg), který v roce 2008 vytvořil třemi vyloženími 238kg koule světový rekord, si při pokusu s 242 kg natrhl hamstring a zachraňoval se dvěma opakováními s lehčí 205kg koulí… Skončil tak až sedmý a do zápolení druhého dne vstupoval na průběžné páté příčce. Třebaže ve třech disciplinách příštího dne neskončí hůře než druhý, o jeho osudu je rozhodnuto…

Výkonnostně vyrovnaný Poundstone zacítí svoji šanci a ani za nic se jí nehodlá vzdát. Po strhujícím výkonu ve zvedání koulí je jedním ze tří borců, kteří dostali 242 kg ponad horizontální příčku 3krát. O pořadí mezi nimi rozhodne nejrychlejší čas – zvítězí Brian Shaw (52 s), třetí je Travis Ortmayer (82 s), Poundstone (60 s) skončí druhý, navíc po prvém dni se drží v průběžném vedení!

 

2. DEN

Skóre sobotního odpoledne otevřel Savickas vítězstvím v Hummer Tire Deadliftu (mrtvý tah, jako závaží slouží kola z automobilu Hummer, osa je dlouhá 427 cm), když s trhačkami pozvedl 466 kg. Za ním skončili Shaw (464 kg) a Poundstone (461 kg), jehož velká chvíle však přijde teprve v následující disciplině.

Zvedání „cirkusové“ jednoručky je již tradičně Poundstoneovou silnou stránkou. Vloni to dokázal světovým rekordem, když 91,7kg jednoručku dostal za dvě minuty nad hlavu 15krát. Letos, s činkou o 11,8 kg těžší, provedl vítězných 11 opakování. Jelikož díky průběžnému vedení nastupoval na disciplinu jako poslední, mohl si dovolit i taktizovat. Zvlášť když mu po desátém opakování (jimž předčil Savickase i Ortmayera shodně s 9 zdvihy) do vypršení časového limitu zbývalo celých 30 vteřin!

Závěrečná disciplina Timber Carry se odehrála v sálu Veterans Memorial (kdežto zbytek soutěže v Convention Center na Arnold Expu) během finále XXII. ročníku Arnold Classic. Neohrabanou, 455 kg vážící dřevěnou konstrukci vynesl nahoru po nakloněné rampě nejrychleji Poundstone (9,28 s) – před Savickasem (10,16 s), jemuž očividně prospělo povolení trhaček. V minulosti mu totiž právě tato disciplína kvůli slabšímu úchopu činila největší potíže. Třetím nejlepším byl časem 11,85 sekundy Kokljajev.

Co říct na závěr? Bezprostředně po svém triumfu seskočil Poundstone do kóje pro fotografy a políbil svojí přítelkyni Kristen Nelson. Vzápětí přešel na opačnou stranu pódia, aby si potřásl rukou s Arnoldem Schwarzeneggerem a Sylvestrem Stallonem, sedícími v první řadě.

Pro Dereka tím však večer ještě neskončil. Jakmile obdržel šek na 45tisíc USD a masivní bronzovou sošku kanadské siláka Louise Cyra pro vítěze, zavolal na pódium Kristen, aby jí poděkoval. Pak poklekl na jedno koleno a požádal jí o ruku. Prostě chlap jak se patří!

Přehled o této mimořádně kvalitní soutěži lze získat i z následujícího výběru videí, zachycujícího všechny discipliny.

 

VÝSLEDKY

1. Derek Poundstone (USA) 45 bodů, 2. Zydrunas Savickas (Litva) 41, 3. Travis Ortmayer (USA) 37,5, 4. Michail Kokljajev (Rusko) 37, 5. Brian Shaw 33, 6. Dave Ostlund 22,5, 7. Phil Pfister (všichni USA) 20,5, 8. Konstantyn Ilin (Ukrajina) 17, 9. Nick Best 13, 10. Brian Siders (oba USA) 8,5.