Začátky: Ken Waller

waller_ken2.jpgZpráva z tisku: „Úspěšný soutěžní debut 25letého Kena Wallera na Mr. National YMCA 1968 v Chicagu překvapil desítky soupeřů, neboť až do této doby jej prakticky nikdo neznal. Dlužno dodat, že příjemně překvapený byl i sám šampión!“

Kenneth Henry Waller se narodil 20. března 1942 v San Francisku. Ve 12 letech přišel o otce, matka s ním a se starší dcerou přesídlila do Lousville v Kentucky. Po půl roce překročili řeku Ohio a usadili se ve státě Indiana. Jako žák osmé třídy byl Ken nejmenší, zato nejsilnější. Začal hrát americký fotbal a záhy povýšil na kapitána týmu, k tomu ještě přidal košíkovou a zápas. Bod zvratu nastal ve chvíli, kdy jej přítelkyně představila svému otci, který ukázal Kenovi zázrak – trénink s činkami. Waller tenkrát vážil 77 kg, měřil už 182 cm a stal se členem YMCA Lousville. Potřeboval však nabrat váhu, aby splnil požadavky týmu Ohio Walley University.

Po roce už měl 88 kg a rychlost ve sprintu na 100 yardů zlepšil z 10,7 na 10,1 sekundy. V tréninku dělal jenom dřepy, benčpresy, čelní tlaky a bicepsové zdvihy.

Po ukončení studia tělesné výchovy Ken váhal mezi tréninkem a závody automobilů (odtud vzešel jeho pozdější koníček, renovace starých aut), nakonec dal přednost bodybuildingu. V roce 1965 vyhrál soutěž Mr. Kentucky, dále však nesoutěžil a nebýt trenéra Rona Brunera, asi by s kulturistikou skončil.

waller_ken3.jpgPo návštěvě rodné Kalifornie a po setkání s veličinami jako Zabo Koszewski, Don Howorth, Chet Yorton a Bill Pearl Ken vystupňoval trénink, zlepšil stravování a zaskočil soupeře na Mr. National YMCA 1968.

Od roku 1967 vyučoval tělocvik na Pleasure Ridge Park High School. Vážil 102 kg, biceps měl 49,5 cm, hrudník 127 cm, pás 84 cm, stehna 69 cm, lýtka 44,5 cm a před sebou první start na Mr. America 1968 (skončil čtvrtý).

Dne 28. března 1968 startoval Ken Waller na Mr. World ve Philadelphii a skončil druhý za Kenem Covingtonem, v květnu získal titul Mr. Mid-West.

V roce 1969 se přestěhoval do Missouri a cvičil v posilovně George Turnera. Hodně zesílil, na lavici tlačil 205 kg, dřep udělal s 243 kg a tlakem ve stoji zvedl 145 kg. V šedesátém devátém už na Americe postoupil na 3. místo (1. Boyer Coe), v sedmdesátém byl druhý (1. Chris Dickerson), roku 1971 se potěšil titulem IFBB Mr. America plus absolutním vítězstvím NABBA Mr. Universe. Proč vlastně odešel z federace AAU? Dnes se to už jeví jako těžko pochopitelné. Údajně porušil statut amatéra tím, že nechal zveřejnit svůj inzerát na SLIM GYM v říjnovém čísle časopisu Life, čímž se prý dotknul článku regulí číslo 54: Zneužití sportovní slávy.

Ze zasedání komise AAU obdržel dopis s výzvou, aby členskou legitimaci AAU vrátil…

waller_grant.jpg  waller_ken.jpg

waller_ken2_copy.jpg

wallerric_drasin2009_copy.jpg