Tarzanovská série – Elmo Lincoln

Tarzanovská série - Elmo LincolnTarzanovská série

ELMO LINCOLN

Idea příběhů o nadpozemsky silných mužích se vine historií lidstva jako pověstná Ariadnina nit. Úctu a nakonec zbožnění síly nalezneme v postavách řeckého Hérakla, v židovském Goliáši a Samsonovi, v etruském Macistovi a dalších. V moderní době svůj niterný obdiv k síle literárně zpracovali autoři jako R. E. Howard (Conan, Kull) nebo Robert Kraft (Nobody), ale především Edgar R. Burroughs svým Tarzanem. Jeho dílo má přes 20 svazků, filmová zpracování zastupuje více než stovka snímků. V následných dílech se zaměříme na svalnaté představitele Opičího muže, jehož autor popsal takto: „Jeho vzpřímená, urostlá postava byla dokonalou souhrou svalů, jaké zdobily těla antických gladiátorů, a přece měla jemné a ladné křivky, spojující v sobě kromobyčejnou sílu s pružností. Tarzan byl ztělesněním prvotního člověka, lovce a válečníka.“
Pocta být prvním Tarzanem filmového plátna patří Elmu Lincolnovi, narozenému 6. února 1889; původně se jmenoval Otto Elmo Linkenhelter. Pracoval jako úředník v Arkansasu, později v Hollywoodu měl funkci zdravotníka a jeho cesta k Tarzanovi měla osudový charakter. Původního hlavního hrdinu hrál Stellar Windrow z New Yorku. Natáčení začalo 14. srpna 1914 v Brazílii, avšak po pěti týdnech USA vstoupily do války a Stellar dobrovolně narukoval. Když producent D. W. Griffith z National Film Corporation zjistil, že zdravotník Elmo dokáže nadechnutím zvětšit obvod hrudníku o 15 cm (ze 117 na 132 cm), řekl stručně: „Ty jsi Tarzan!“ Lincoln měl nicméně strach z výšek, takže po sestřihu leze atletický Stellar po stromech a na zemi zápasí se lvy druhý herec. Film „Tarzan of the Apes (1918)“ se však ukázal jako trhák a vůbec jeden z prvních, které vydělaly přes milión dolarů. Elmo Lincoln (183 cm, 90 kg) natočil čtyři tarzanovské filmy a do konce života ještě hrál asi v 50 snímcích. Zemřel 27. června 1952 na infarkt.
Filmografie: Tarzan of the Apes, Romance of Tarzan (1918), Adventures of Tarzan (1918), The Adventures of Tarzan (1921).