Více džusů

Více džusů

Když chcete mít ve stravě více ovoce, nabízí se jedno řešení – pijte více džusů. Abyste si mezi ovocnými šťávami vybrali co nejlépe, přinášíme jejich přehled (nutriční údaje jsou vztaženy na porci o objemu cca 230 ml)

JABLEČNÝ DŽUS 117 kcal, stopy bílkovin, 29 g sacharidů, stopy tuku Plus: Protože jablečná šťáva je velmi chudá na vitamín C (kyselinu askorbovou), není tak kyselá a působí velice mírně na žaludek i na zubní sklovinu. Minus: I když vypijete několik šálků jablečného džusu, nemůžete do těla dostat tolik vitamínů jako při vypití jiných džusů.

POMERANČOVÝ DŽUS 105 kcal, 2 g bílkovin, 25 g sacharidů, stopy tuku Plus: Podle studie australských výzkumníků redukuje jedna porce citrusových plodů denně riziko infarktu a rakoviny úst, hrtanu a žaludku. Minus: Také pomerančový džus není nejbohatším zdrojem vitamínu C. O něco více vitamínu C obsahuje například brusinková šťáva.

ANANASOVÁ ŠŤÁVA 140 kcal, 1 g bílkovin, 35 g sacharidů, stopy tuků Plus: Je výborným zdrojem vápníku, kterého obsahuje nejméně dvakrát tolik, co jiné džusy. Také obsahuje enzym bromelain, který zlepšuje vstřebávání bílkovin a omezuje záněty. Minus: Vysoký obsah energie.

BRUSINKOVÁ ŠŤÁVA 144 kcal, 0 g bílkovin, 36 g sacharidů, stopy tuku Plus: Působí preventivně při infekcích močového ústrojí, protože obsahuje specifické polymery reagující s bakteriemi. Tím jim znemožní usazovat se na stěnách močového měchýře a působit tak infekce močových cest. Minus: Brusinkový džus je vysokoenergetický a obsahuje hodně cukru. Vyhledávejte jen takové druhy, které nejsou přislazované.

GRAPEFRUITOVÝ DŽUS 94 kcal, 1 g bílkovin, 22 g sacharidů, stopy tuků Plus: Pokud hledáte šťávu z citrusových plodů, které je chudá na energii a cukry, pak grapefruitový džus je ten pravý. Energeticky chudší je pouze rajčatový džus. Minus: Některé složky džusu snižují schopnost těla vstřebávat některé léky (například antihistaminika, léky působící proti srdeční slabosti, vysokému krevnímu tlaku a vysokému cholesterolu). Léky se potom hromadí v krevním oběhu. Proto, když užíváte některé léky, buďte opatrní.

RAJČATOVÝ DŽUS 41 kcal, 2 g bílkovin, 10 g sacharidů, 1 g tuku Plus: V jednom šálku je 22 mg lykopenu, což je silný antioxidant. Minus: Mnoho značek obsahuje téměř čtvrtinu denní doporučené dávky sodíku. Podívejte se na etiketu a vybírejte si takové druhy, které neobsahují žádnou přidanou sůl.

foto: M&F