Strabag Strongestman Teplice

salata.jpgOne man show neboli suverénní triumf jednoho muže. I tak lze několika slovy shrnout zápolení 4. kola letošního Česko-Slovenského poháru silných mužů, které proběhlo v sobotu 12. září v Teplicích. Superlativ přitom patří domácímu strongmanovi Janu Šalatovi (na obr.), který se nejenže zhostil role pořadatele, ale rovněž sám závodil. V obou případech obstál na výbornou.

Jako pořadatelovi se povedlo Šalatovi připravit soutěž vysoké úrovně: závod Strabag Strongestman Teplice 2009 se vyznačoval perfektní organizací i zázemím pro závodníky.

Sportovní mistrovství průběžného lídra česko-slovenské ligy pak dokonale prověřila šestice náročných disciplin, jaká dosud u nás neměla obdobu. Šalata v nich přesto ve všech zvítězil!

Triumfální tažení začal přemístěním a výrazem 150kg klády, kde dlouho před vypršením 75vteřinového limitu provedl tři snadná opakovaní. Ačkoliv jde bezesporu o impozantní ukázku síly, Šalata by v případě nutnosti jistě zvládl i jednou tolik. Jelikož však druhý nejlepší výkon činil dva zdvihy (Ľuboš Pevný), Honza udělal jen minimum nutné k tomu, aby zvítězil.

V dalších pěti disciplinách pak Šalata již nepustil otěže soutěže ze svých rukou a pokaždé vyhrál. Ve farmářské chůzi s párem 185kg kufrů na maximální vzdálenost se zastavil na značce 23,6 metru, tedy o 7,18 metru dál než druhý nejlepší Pevný ze Slovenska.

V obracení obří 650kg pneumatiky předvedl šest otočení, čímž o dvě opakování překonal slovenskou dvojici Braňo Golier-Michal Petrík, kteří obsadili dělenou druhou a třetí příčku.

Nejen sílu ale i slušnou aerobní kondici převedl Šalata v nošení 450kg jařma, kde vytýčenou 25metrovou trasu urazil za 47,39 vteřiny. Vyrovnal tak Golierův výkon a podělil se s ním v této disciplině o nejvyšší příčku.

Ve schodech síly pak Šalata svou vedoucí pozici pouze kontroloval. Když Golier (poté co první dvě mety 200 a 240 kg dostal po čtyřech schodech až na vrcholové plató) skončil s 280kg závažím na prvním schodu, Šalata jeho výkon jednoduše zopakoval a s 280 kg pak vystoupal ještě o jeden schod výš.

Závěrečné soupažné přemístění a výraz (pouze jednou paží) 75kg jednoručky bylo již zcela v režii Šalatu, který se čtyřmi opakováními s přehledem zvítězil (2.–3. Golier a Pevný: 2 opakovaní).

Mimochodem, podle reakcí na webu, Šalata – při neúčasti zraněného Sedmíka (zlomený kotník) – neměl ve většině disciplin vyrovnaného soupeře, čehož výsledkem bylo, že jen málokdy zabral naplno. Ovšem i umění taktizovat, šetřit síly a vyhýbat se zraněním patří k rysům opravdového šampiona. A Šalatovi to letos skutečně vychází, vždyť i po čtvrtém kole Česko-Slovenského poháru silných mužů zůstává nadále neporažen!

VÝSLEDKY:

1. Jan Šalata (ČR), 2. Ľuboš Pevný, 3. Branislav Golier (oba SR), 4. Tomáš Podlipný, 5. Jiří Žaloudek (oba ČR), 6. Michal Petrík (SR), 7. Lukáš Svoboda (ČR). Gabriel Tóth a Ján Moravský (obaja SR) kvůli zranění ze soutěže odstoupili.