Apollon, král siláků (11)

Apollon, král siláků (11)

Vzácným artefaktem, provázejícím historii vzpírání déle jak sto let, je Apollonova osa. Jedná se o soukolí z tramvaje vážící 166 kg, s koly o průměru 66 cm a neotáčivou osou průměru 49 cm. Po Apollonovi ji měl v držení prof. Desbonnet a dnes odpočívá v Museé National du Sport v Paříži. Současníci se poněkud mýlili, neboť podle posledního měření je průměr kol 63,5 cm, průměr osy 44 mm a délka osy mezi koly 141 cm. Proč je o tom zmínka? Protože léta představuje výzvu.

Apollon totiž chodíval po skládkách a hledal něco, čím by mohl bezpečně vyzývat soupeře, až roku 1889 v Lille objevil soukolí vážící 118 kg, za které zaplatil 10 centimů. Později podobně získal druhé soukolí o váze 166 kg. Podle Desbonneta Apollon toto soukolí nadhazoval na pódiu každý večer – není však prokázáno KTERÉ soukolí. Někteří historikové jsou přesvědčeni, že těžší soukolí zvedal mrtvým tahem, nebo držel na ramenech. Jiní naopak pochybují, že Apollon soukolí kdy vlastnil! Mohlo jít o uměle vytvořený mýtus? Cirkusový artista Allo-Diavollo kupodivu tvrdí, že Apollon skutečně měl soukolí, vážící 170 kg, uložené v tělocvičně zápasníka Paula Ponse.

Jednoho dne přidal dvě 5,5 kg závaží a soukolí – 181 kg – vyrazil nad hlavu. Uvažujme: pokud Apollon nadhodil 155 kg činku s osou průměru 65 mm (viz předchozí text, 6. díl), proč by nemohl nadhodit 166 kg se 49mm žerdí? Síla stisku jistě nebyla problém a „pouhých“ 11 kg navíc? Vše tedy svědčí pro. Fakticky však tohle nevíme a už nikdy nebudeme vědět, ale…

Po Apollonovi přišli muži, kteří neforemnou masu železa prokazatelně zvedli. První byl francouzský vzpěrač Charles Rigoulot (1903-1962). Zlé jazyky tvrdí, že několik měsíců tajně trénoval, a to je pravda. Pak ohlásil veřejný pokus a 3. března 1933 v Paříži soukolí nadhodil. To leželo v klidu až do 12. září 1949. Toho večera mistr světa ve vzpírání John Davis jako druhý (nebo třetí?) soukolí zvedl. Dalším ze seznamu pokořitelů soukolí je Norbert Shemansky, který využil šance a po cestě z MS ve Vídni udělal zastávku v Lille. Shemansky soukolí hodil na prsa a vyrazil třikrát za sebou.

Dnes repliku Apollonova soukolí (váží 166 kg a má 50mm osu) zvedají siláci na soutěži Arnold Classic. Od roku 2002 ji zvládl nejméně tucet borců a nejlepší na opakování je Lotyš Zydrunas Savickas – 6 přemístění + 6 výrazů během 2 minut!