Začátky: Bob Gajda a YMCA

gajda-bednarski-knipp.jpgPojďme o něco nazpátek (viz Začátky v oddíle září): Ačkoliv vyhrál všechny soutěže v Chicagu a okolí (Mr. Chicago 1960, Mr. Illinois 1962, Mr. Central States a Mr. Midwest 1963), největší úkoly i úspěchy jej teprve čekaly. V roce 1962 dostal od vedení Division Street YMCA dvě suterénní místnosti, které zařídil a uzpůsobil na posilovnu.

Asi o rok roky později jej na post programového ředitele klubu najala DUNCAN YMCA na 1515 West Monroe. Vyhlášené vzpěračské centrum ve staré cihlové pevnosti zmíralo na úbytě (Sergio Oliva, který sem přišel roku 1963, je pohrdlivě označil jako Antique Archaic Underdog, jakousi druhou ligu AAU) a Gajda se rozhodl to změnit. Za vlastní peníze nechal zhotovit lavičky, kladkostroje i stojany, položil nové podlahy s pěti vzpěračskými prkny, vymaloval a z odpadového materiálu – s pomocí na dálku od Vince Girondy – zkonstruoval nezbytné posilovací stroje, svařil je maďarský vzpěrač Mihály Huszka. Gajda tvrdí, že měli stroje Nautilus dávno předtím, než s nimi přišel Arthur Jones – stroj na bicepsy, pullover a několik dalších: Ideu na vačkové převody údajně převzal od jistého Clarka z Kalifornie.

gajda-knipp-bednarski.jpgPřestože v USA existovala omezení pro obchodní styk s SSSR, dokázal obstarat dvě originální 200 kg sovětské činky z nerezové oceli, tehdy pokládané za nejlepší na světě (tuším, že měla značku Rekordonia). „Trénink s jejich činkou byl symbolický, žádná rebelie proti komunizmu,“ řekl Gajda. „Spíše šlo o to, že dneska zvedáme jejich činku a zítra je porazíme.“ Ředitel klubu mu poskytl veškerou podporu a tak Gajda velkoryse přidal prostory pro box, judo, gymnastiku a zápas, v patře se nalézala oválná běžecká dráha pro nácvik sprintů a sály pro košíkovou i volejbal. Vznikl rovněž sportovní program na pomoc výchově mládeže, toulající se po ulicích.

Když se o úspěších nové posilovny doslechl Joe Weider, pozval Gajdu na večeři a přemlouval jej: „Bobe, jsi ten nejchytřejší bodybuilder, jaký kdy žil, ale vůbec nevíš, jak vydělat peníze!“ Gajda odtušil: „Mne peníze nezajímají, já jsem zaměstnanec YMCA!“

Za vznikem komplexu stály především Gajdova reputace a vynalézavost, nicméně svou roli prý sehráli i mafiánští bossové z Chicaga.

(Dokončení příště)

gajda_001.jpg

gajda-grippaldi-knipp.jpg