Spalujte ­efektivně

| text: DWAYNE JACKSON, JIM STOPPANI

1_19_12_2012.jpgRozpusťte své tukové polštáře pomocí těchto dvanácti doplňků stravy spalujících tuky!

Některé spalovače tuků fungují více, jiné méně. Výrobci suplementů používají při jejich výrobě stále nové ingredience a snaží se vyvinout ten nejefektivnější produkt. Seznam výživových doplňků bojujících proti tukům se každoročně rozrůstá. Když je ale něco nové, to ještě neznamená, že je to i lepší. Shrnuli jsme proto dlouholeté zkušenosti a experimentování odborníků z oblasti výživy a nyní vám představíme dvanáct nejúčinnějších spalovačů tuku.

Základní údaje Než si naservírujete nejnovější výtažek z rostliny, jejíž jméno nedokážete ani vyslovit, zopakujte si s námi základní fakta. Vědecké výzkumy potvrzují, že následujících sedm suplementů je zásadních pro ty, kteří chtějí svoji „spalovací komoru“ pořádně přikrmit a nasytit. Ty zařaďte do svého jídelníčka na dobu několika týdnů.

VITAMÍN C

2_19_12_2012.jpgPokud budeme vitamín C posuzovat z hlediska jeho známých přínosů – podpora imunity, regenerace tkání, zvyšování hladiny oxidu dusnatého (NO) – zařadíme ho mezi top doplňky. Bude účinkovat i pro­ti tělesnému tuku? Podle vědců z Arizona State University (Tempe, USA) pomá­há vitamín C při hubnutí tak, že podpo­ruje spalování tuku a snižuje úna­vu. Experiment byl proveden se subjekty s vysokým procentem tělesného tuku a nízkou hladinou vitamínu C v krvi. Byla jim podávána dávka 500 mg nebo placebo po dobu čtyř týdnů. Výsledkem bylo zjištění, že první skupina ztratila více tělesného tuku než skupina dostávající placebo, u které bylo naopak pozorováno zpomalené spalování tuku (11 %).

DÁVKOVÁNÍ: 500–2000 mg denně s jídlem.

KARNITIN

Tato aminokyselinám podobná látka, syntetizovaná v těle, není typickou aminokyselinou, které tělo používá ke stavbě bílkovin (jako je například leucin, lysin a valin). Karnitin je tvořen několika aminokyselinami a vitamíny a je tělem využíván při několika procesech. Funkce karni­- tinu, která nás přednostně zajímá, souvisí s přenosem tuku do mitochondrií buněk, jakými jsou například svalové buňky, kde je tuk spalován na energii. Studie říkají, že karnitin, podávaný před cvičením, pomáhá spalovat více tuku a snižuje únavu.

DÁVKOVÁNÍ: 500–2 000 mg karnitinu ve formě L-karnitinu nebo acetyl-L-karnitinu ráno před snídaní, 30–60 minut před cvičením a večer.

SELEN

Tento stopový prvek je zásadní pro činnost štítné žlázy. Selen je součástí aktivace štítné žlázy, která napomáhá pře- měne thyroxinu (T4) na trijodthyronin (T3), který je zodpovědný za zvýšený metabolismus. Nedostatek selenu v těle mů­že omezit funkčnost této žlázy a zapříči­- nit snížení její funkce (hypothyroidismus).

DÁVKOVÁNÍ: 200–400 mcg (mikrogramů) denně s jídlem.

VÁPNÍK

Víte, že tento minerál je zásadní pro zdra­ví vašeho kosterního aparátu? Možná jste se také doslechli, že pomáhá i snižovat hladinu tělesného tuku. Vápník reguluje hormon kalcitriol, který nutí tělo produkovat tuk a zabraňuje jeho rozkládání. Po­kud má organizmus dostatek vápníku, negativní účinky kalcitriolu jsou potlače­ny. Vápník pomáhá také zažívacímu ústrojí vstřebávat menší množství potravinových tuků. Méně vstřebaného tuku znamená to samé, jako když přijmeme celkově méně tuků z potravy.

DÁVKOVÁNÍ: 1000 mg vápníku denně s jídlem.

ZINEK

Nedostatek tohoto minerálu je častý u tvrdě trénujících sportovců, obzvláště soutěžních kulturistů, kteří drží rýsovací dietu. Nízká hladina zinku vede ke snížení hladiny testosteronu a inzulínu, podobnému růstovému faktoru-1 (IGF-1). Nedo­statek zinku má také následky na pro­- dukci hormonů štítné žlázy, což vede ke snížení metabolismu a ztíženému odbourávání tělesného tuku. Studie z University of Massachusetts (Amherst, USA) zjistila, že subjekty, dodržující nízkozinkovou dietu, vykazují velmi nízkou hodnotu metabolismu. Když jim byl dávkován zinek (25 mg) po dobu 20 dnů, jejich metabolismus dosáhl vyšší úrovně než před dietou.

DÁVKOVÁNÍ: Užívejte doplněk stravy se zinkem (například ZMA) nalačno před spaním. Zajistíte tělu 30 mg zinku a vyhnete se nebezpečí rozvinutí syndromu pomalého metabolismu.

EXTRAKT ZE ZELENÉHO ČAJE

3_19_12_2012.jpgV dnešní době je téměř nemožné najít takový spalovač tuků, který by neobsahoval právě tento extrakt. Vědecké výzkumy ukázaly, že extrakt ze zeleného čaje silně podporuje úbytek tělesného tuku. Zelený čaj obsahuje složky zvané katechiny, mezi které patří epigalokatechin galát (EGCG), zodpovědný za jeho termogenicitu (schopnost spalovat tuky). Vlastnost zeleného čaje napomáhat spalování tukové tkáně má základ ve schopnosti tohoto katechinu inhibovat enzym, který rozkládá norepinefrin. Tento neurotransmiter se účastní regulace metabolismu a procesu spalování tuků.

DÁVKOVÁNÍ: Pití zeleného čaje je dobrý základ, ale doplňte ho ještě 500 g extraktu ze zeleného čaje se standardizovaným množstvím EGCG. Užívejte ho třikrát denně před jídlem. Vědecký výzkum ukazuje, že katechiny z extraktu jsou tělem lépe vstřebávány než ty ze zeleného čaje.

KOFEIN

Většina faktů, které se týkají zeleného ča­je, platí i o kofeinu. Nenaleznete žádný tuky spalující přípravek, který by neobsahoval jednu z forem kofeinu. Stejně tak doplněk stravy obsahující kofein je mnohem účinnější než kofein, obsažený v jakémkoliv nápoji. Kofein se v doplňcích stra­vy objevuje v mnoha podobách – bezvodý kofein, guarana, di-kofein malát ne­bo kofeinový extrakt. Kofein napomáhá spalování tak, že se váže na tukové buňky, aby zrychlil jejich eliminaci a omezil ukládání tuku do těchto buněk. Usnadňuje ta­ké spalování dalšího tuku během cvičení.

DÁVKOVÁNÍ: Ráno s jídlem a 1–2 hodiny před tréninkem 100–300 mg kofeinu.

 

Jak zajistit další spalování

Druhým krokem k zajištění spojitého spalovacího procesu je přidání následujících pěti přípravků. Ty si opravdu nechejte až na druhou fázi rýsování a nemíchejte je se základními spalovači. Odbourávání tukové tkáně je postupný proces, který vyžaduje stálé „přikládání polínek do oh­- ně“. Váš suplementační plán, stejně jako váš jídelníček, musí být progresivní. Nejlepším postupem je pomalu zvyšovat dávkování a obměňovat doplňky, které užíváte (viz tabulka Nejúčinněj­ší program spalování).

FORSKOLIN

Forskolin je aktivní složkou extraktu z byliny Coleus forskohlii, která roste na Arab­ském poloostrově a v Indii. Spalování tuku podporuje tím, že aktivuje enzym adenylátcyklázu, který ovlivňuje produkci testosteronu. To vede k aktivizaci hormonu lipázy, která zajistí rozklad tuku, uskladněného v buňkách na energii. Studie Univesity of Kansas (Lawrence, USA) zjistila u mužů s nadváhou, užívajících forskolin po dobu 12 týdnů, značný úbytek tělesného tuku a zvýšenou hladinu testosteronu oproti skupině, které bylo dávkováno jen placebo.

DÁVKOVÁNÍ: Užívejte přípravek obsahující 20–50 mg forskolinu 2–3krát denně před jídly.

EVODIAMIN

4_19_12_2012.jpgTento extrakt z ovoce Evodia rutaecarpa stimuluje specifické receptory centrální nervové soustavy, které pak pozitivně ovlivňují rychlost metabolismu. Evodiamin také omezuje hlad a zpomaluje zažívání, což má za následek delší pocit nasycení a vede k stálému vylučování glukózy do krve. Inzulínová hladina tak zůstává stálá a jsou vyloučeny její nechtěné výkyvy, které mají za následek intenzivněj­ší skladování tukových zásob.

DÁVKOVÁNÍ: 30–50 mg evodiaminu 2–3krát denně před jídlem.

SYNEFRIN

Synefrin je aktivní složka rostliny Citrus aurantium, tj. pomerančovníku hořkého. Jeho chemická struktura je podobná efedrinu. Synefrin ale zvyšuje metabolismus, aniž by zvyšoval tlak či srdeční tep. Pracu­je tak, že stimuluje specifické receptory na tukových buňkách, které pak odstartují rozklad a uvolnění tuku díky zvýšenému metabolismu a potlačení chuti k jídlu.

DÁVKOVÁNÍ: Užívejte 200–600 mg doplňku z pomerančovníku hořkého se standardizovaným obsahem 5–20 mg synefrinu 2–3krát denně před jídlem.

WAKAME

Botanický název této hnědé mořské řasy je Undaria pinnatifida. Obsahuje aktivní složku ficoxanthin, tj. karotenoid, který ovlivňuje proces aktivace bílkovin v tukových buňkách. Tyto bílkoviny zvyšují aktivitu metabolického procesu v buňkách, které pak spalují více tuku, aby buňce zajistily potřebnou energii. Každý den tak spaluje vaše tělo stále více kalorií. Vědci z Hokkaido University (Japonsko) pokusem na laboratorních myších a krysách ukázali, že dávkování doplňku s obsahem fucoxanthinu z wakame mělo u hlodavců za následek ztrátu většího množství tuku z břišních partií, než tomu bylo u skupiny hlodavců, která dostávala placebo.

Nová, ještě nepublikovaná, studie na ženách, přijímajících wakame extrakt, měla podobný výsledek. Ženy s nadváhou měly mnohem rychlejší metabolismus a shodily mnohem více tuku než ženy, kterým bylo dávkováno placebo.

DÁVKOVÁNÍ: Vyhledejte takové doplň­ky, které obsahují extrakt z wakame (Xanthigen) a užívejte 150–200 mg 2–3krát denně před jídlem.

KETON Z MALINÍKU

Tato aromatická složka z červeného malinovníku pracuje podobně jako forskolin. Aktivuje lipázu, která způsobí uvolnění tuku z tukových buněk, který pak může být spálen. Výzkum, provedený na Ehime University (Japonsko), potvrdil, že osoby užívající maliníkový keton orálně nebo ve formě náplastí, shodily více tuku než subjekty užívající placebo.

DÁVKOVÁNÍ: 100 mg ketonu dvakrát denně před jídlem.

 

NEJÚČINNĚJŠÍ PROGRAM SPALOVÁNÍ

Využijte tyto informace a vytvořte si svůj šestitýdenní spalovací program krok za krokem.

První krok

1. TÝDEN: První týden vašeho spalovacího programu bude ve znamení těchto doplňků.

DOPLNĚK DÁVKOVÁNÍ

 • Vitamín C 500–1000 mg se snídaní
 • Karnitin 1000 mg ráno, před tréninkem, v noci
 • Selen 200 mcg se snídaní
 • Zinek 30 mg nalačno 30–60 minut před spaním
 • Extrakt ze zeleného čaje 500 mg před snídaní, tréninkem, večeří
 • Kofein 100 mg se snídaní a 1–2 hodiny před tréninkem

 

2. TÝDEN: Zvyšte dávkování podle následující tabulky.

DOPLNĚK DÁVKOVÁNÍ

 • Vitamín C 1000 mg se snídaní a večeří
 • Karnitin 1500–2000 mg ráno, před tréninkem, v noci
 • Selen 200 mcg se snídaní a večeří
 • Vápník 1000 mg se snídaní
 • Zinek 30 mg nalačno 30–60 minut před spaním
 • Extrakt ze zeleného čaje 500 mg před snídaní, tréninkem, večeří
 • Kofein 200–300 mg se snídaní a 1–2 hodiny před tréninkem

Krok kupředu

3.–4. TÝDEN: Do suplementačního jídelníčka přidejte ještě tyto doplňky.

DOPLNĚK DÁVKOVÁNÍ

 • Forskolin 20–30 mg dvakrát denně před jídlem
 • Synephrin 5–10 mg dvakrát denně před jídlem
 • Keton z maliníku 100 mg dvakrát denně před jídlem

 

5.–6. TÝDEN: Zvyšte dávkování podle následující tabulky.

DOPLNĚK DÁVKOVÁNÍ

 • Forskolin 40–50 mg třikrát denně před jídlem
 • Synephrin 15–20 mg třikrát denně před jídlem
 • Keton z maliníku 100 mg dvakrát denně před jídlem
 • Vitamín C podporuje spalování tuku a snižuje únavu.
 • I extrakt zezeleného čaje je skvělým spalovačem tuku.