Cvičením proti strachu

Cvičením proti strachu

Bojíte se stresu, deprese nebo strachu? Pak hlavně pro vás jsou určena doporučení Americké tělovýchovné společnosti (ACE):  

* Cvičení redukuje pocit strachu. Vědci zjistili, že svaly mají po cvičení nižší elektrický potenciál, což snižuje případnou hyperaktivitu a podrážděnost.  

* Cvičení uvolňuje. Jeden trénink probouzí 90–120 minut dlouhou relaxační odezvu, kterou někteří nazývají potréninkovou euforií nebo endorfinovou responsí. Při ní se aktivují nervové přenašeče, které zlepšují náladu a prohlubují relaxaci.  

* Sebeúcta, kterou získáte cvičením, napomáhá potlačení stresu. Ti, kteří cvičí, si více váží sama sebe.  

* Cvičení podporuje chuť k jídlu. Lidé, kteří pravidelně cvičí, jedí nutričně hodnotnější stravu, která pomáhá lépe zvládat stres. Když cvičíte aerobně alespoň 20 minut 6–7krát týdně, výrazně tím zvýšíte svoji schopnost kontrolovat stres. Nejlépe se zbavíte stresu v přírodě nebo v jakémkoliv prostředí mimo vaše pracoviště. * Aktivity jako jóga prohlubují duševní relaxaci a připravují tělo na účinnější tělesnou práci. Z posledních studií vyplývá, že kontrakce velkých svalových skupin následována odpočinkem iniciuje uvolňování specifických nervových přenašečů v mozku, které způsobují, že se cítíte více odpočatí a čilejší. foto: Corbis Images/Media Bakery