Začátky – Steve Reeves

Začátky - Steve ReevesZačátky: STEVE REEVES

Z desítek autorovi dostupných pramenů je očividné, že život a dílo (pardon, byl jsem vychováván začátkem 60. let), tedy že životopis Steve Reevese je vcelku detailně zpracován; určité momenty však příliš známé nejsou (hlavně on sám je z osobních důvodů tajil). Víme, že Reeves (nar. 21. ledna 1926) záhy ztratil otce Lestera, poté žil s matkou na ranči ve Scobey, kde si zamiloval rančerský styl života i práce. Po přestěhování do Montany bydlel na internátě a matku vídal jednou za měsíc a o prázdninách. Při zemětřesení v roce 1935 unikl jen o vlásek smrti, neboť téměř celá budova se zřítila a Steve zůstal v posteli ve 3. poschodí, odkud jej zachránil požárník! V roce 1936 přišlo další stěhování, tentokrát do Oaklandu. Steve měl 10 let a celé léto lezl po horách, plaval, chytal ryby a dělal v lese dřevo. S kamarády ze školy v Oak Knollu také rádi chodili do kina a Steve si vydělával peníze tím, že na kole rozvážel nedělní noviny. Na kopci dlouhém 3 km poprvé poznal fyzickou bolest z vyčerpání a naučil se nad ní vyhrávat, takže buď kopec vyšlapal, nebo přetrhnul řetěz!
Když se matka v roce 1939 podruhé vdala, bydleli v jižním Oaklandu a Steve ve snaze pomoci rodině rozvážel noviny každý den. Budoucí Herkules se styděl za svoji vyzáblou postavu, pokleslá ramena a kulatá záda, což byl důsledek předčasného růstu do výšky a hodin, strávených v předklonu nad řidítky bicyklu. Matku to velice trápilo a z našetřených peněz koupila synovi ortopedickou výztuhu, která jej nutila stát vzpříma, nicméně Steve po týdnu nošení zjistil, že kožené řemeny tlačí do ramen a pomůcku odložil. V té době potkal svůj osud v osobě Joe Gambina, stejně starého mladíka, který trénoval s činkami v garáži a ukázal mu časopis Strength and Health s Johnem Grimekem na obálce.
Chlapci se domluvili, několik týdnů cvičili spolu, až podnikavý Reeves vybral úspory a koupil si starou 90kg činku, s níž začal trénovat v garáži rodičů. Bylo mu 15 let, vážil 70 kg a měřil 183 cm. Tento první trénink, sestávající z 11 cviků po 1 sérii, mu přinesl nárůst váhy na 74 kg (biceps 35 cm, prsa 94 cm, stehno 56 cm, lýtko 41 cm). V roce 1943 Steve přešel do gymu Eda Yaricka a pod jeho vedením – díky mnoha sériím dýchacích dřepů a pulloverů – přibral během 4 měsíců 13,5 kg, za další rok vážil 92 kg a měl nejlepší postavu z celé posilovny (biceps 44 cm, prsa 121 cm, pás 73 cm). Následovala dvouletá služba v armádě, obnovení tréninku v září 1946 a v prosinci 1946 Reeves vítězí na první soutěži Mr. Pacific Coast!