Síla z minulosti – Mighty Apollon

Síla z minulosti: Mighty Apollon

Anglie, 30. léta minulého století. Na silácké scéně dominují slavný Thomas Inch a Britain Strongest Man, vzpěrač Edward Aston. K nim se přidává mladý a talentovaný J.C.Tolson, později s profesionálním pseudonymem Young Mighty Apollon. Narodil se 16. července 1903 v Yorkshire a žil ve městě Dewsbury na adrese 64 Chickenley Lane. Ve věku 18 let spatřil v místním cirku vystoupení siláka. Nejvíce jej zaujalo ohýbání hřebů a rozhodl se, že to jednoho dne také dokáže. Doma se pokoušel ohýbat kuchyňský pohrabáč, později už trénoval s těžkými činkami. Jako profesionální silák vystupoval v kabaretech a varieté s unikátními čísly, v 50. letech rozesílal poštou svoje tréninkové kursy „The Apollo World Famous Resistance Method“ (za 1 libru, což bylo hodně peněz). Tolson byl hlavně specialistou na sílu rukou, prstů a zápěstí, nicméně neobával se ani výkonů v celkové tělesné síle a vzpírání. Posuďte sami.
* V rukou roztrhnul 3 balíčky hracích karet na čtvrtiny.
* Holou rukou prorazil 15cm hřebíkem 6 cm tlustou fošnu a hřebík pak vytáhl zuby.
* Vytvořil světový rekord tím, že naráz ohnul 4 hřeby, dlouhé 15 cm a s průměrem 7 mm.
* O krk ohnul do tvaru „U“ železný hranolek dlouhý 25,4 cm a čtvercového průřezu 13×13 mm.
* Vyhrál sázku o 100 liber, když ohnul do tvaru „U“ železný svorník s matkou, dlouhý 15 cm a s průměrem téměř 10 mm.
* Ohnul rovněž slavnou Zassovu tyč (Alexander Zass, proslulý ohýbač železa), dlouhou 12,5 cm (tedy spíše krátkou) se čtvercovým průřezem 16×16 mm. Jelikož si popsané triky sotva kdo dokáže představit, pokračujme známějšími výkony.
* Vleže na zádech vytlačil z podložek železný nosník vážící 180 kg (něco jako tlak vleže na zemi).
* Za lano držené v zubech potáhl menší nákladní automobil.
* Sepnutýma rukama odolal protitahu 40 mužů (20 + 20 zleva i zprava). Bohužel, více se jich na jeviště nevešlo!
* Na ramenech držel zvláštní žerď, na níž sedělo 8 mužů (4 na každé straně), o váze 516,6 kg, a s touto zátěží dvakrát obešel místnost National Sporting Clubu v Londýně. Zde už musím doplnit, že vážil pouhých 73 kg!
* V roce 1927 vytvořil následující britské profesionální rekordy: s činkou vážící 113,5 kg udělal vleže na zemi pullover a tlak do napjatých paží (bez mostu), přemístil a za hlavou vytlačil 91 kg (v roce 1928 se zlepšil na 97 kg) a mrtvým tahem zvedl 250 kg – více než kterýkoliv Angličan do té doby!
Podle fotografie vidíme, že Tolson měl skvělou postavu, na hony vzdálenou obvyklé představě siláka. Byl vždy v kategorii do 75 kg a na výšku 166-168 cm mu naměřili krk 44,5 cm, hrudník 123 cm, p8s 81 cm, stehno 61 cm a lýtko 40 cm. Mimořádně svalnaté paže (biceps 44,5 cm, předloktí 36,5 cm) dokazovaly, proč železo v jeho rukou praskalo jako sirky!

Foto viz v Galerii – Tolson (pozn. red.)