Apollon, fakta, úvahy (závěr)

apollon-film_mare_nostrum_copy.jpgNa počátku 20. století byla Ruská Imperiální vláda největším nákupčím na světě; není divu s tak obrovskou a potenciálně bohatou zemí. Ruské vládní dluhopisy byly obchodovány ve všech hlavních finančních centrech jako Londýn, Paříž, Amsterodam a New York. V roce 1913 vlastnili zahraniční investoři téměř 50% ruského vládního dluhu.

To bylo slibné, Apollon tedy nakoupil ruské akcie a dluhopisy, které se po bolševické revoluci v roce 1917 („jako kapitalistický kapitál“) staly totálně bezcenné. Bolševici také zkonfiskovali majetky Francouzů v Rusku a odmítli dluhy Francouzů, kteří investovali do carských cenných papírů; byla to polovina zahraničních investic, ztracených kvůli válce. Asi o rok později se Apollon uchytil u filmu a měl hrát titulní roli ve snímku Episodes of Roman Life under Tiberius (Episodes de la vie Romaine sous Tibere).

Konečně v roce 1926 se Apollon – pod uměleckým jménem Apollon Uni – objevil v roli kapitána Tritona ve filmu režiséra Rexe Ingrama Mare Nostrum. Někdy na podzim 1928 Apollon podstoupil operaci nádoru na hrtanu, vzniklého nadměrným užíváním tabáku (nevíme, zdali šlo o kouření nebo žvýkání). Krátce poté, dne 18. října 1928, v anonymním hotelovém pokoji zemřel a jeho nekrolog otiskl pařížský časopis Le Populaire.

Dovolte malé odbočení. Když v roce 1912 skonal v Montrealu silák Louis Cyr, truchlila snad celá Kanada. Když 19. dubna 1933 zemřel rakouský vzpěračský šampión Karl Swoboda, přišlo na jeho pohřeb 50 tisíc lidí – největší sešlost na pohřbu jakéhokoliv atleta v historii. A mistru světa Josefu Steinbachovi postavili v roce 1937 ohromný žulový pomník, stejně jako v Lucembursku Johnu Grunovi-Marxovi.

Ač zprávu o Apollonově úmrtí otiskly časopisy La Culture Physique a hlavní sportovní magazín té doby L´Auto, kromě vdovy a hrstky přátel nekráčel za jeho rakví nikdo…Některé prameny tvrdí, že byl pohřben v Evreux, asi 100 km západně od Paříže, jeho hrob však nikdy nebyl nalezen.