Gigant Reg Park (2)

Gigant Reg Park (2)Gigant Reg Park (2)

V září 1945 povolala královna Rega na vojnu, nejprve do výcvikového tábora ve Skotsku, kde nevěděli co s ním a tak dostal funkci instruktora tělesné přípravy. Celých 18 měsíců pak strávil v Singapuru, osm hodin denně proháněl bažanty, krom toho běhal a cvičil gymnastiku. Zhubl na bídných 80 kg a prohlásil, že za celou vojnu trénoval asi dvakrát s činkami! Na vojně také četl Weiderovy časopisy Your Physique a Muscle power, posílané kamarády z Leedsu, takže zjistil, že 13. září 1948 bude v Londýně první ročník soutěže Mr. Universe. Parkova loď přistála u břehů Albionu včas, díky rodičům měl skvělé místo v hledišti a pohled na souboj Johna Grimeka se Steve Reevesem jej rozohnil k prohlášení „Jednoho dne tuto soutěž vyhraji také!“ V září 1948 Park ukončil školu a nastoupil dvouleté studium obchodní administrativy na Leeds College. Současně zahájil trénink na dvoře domu rodičů, do země zakopal dva kůly a na ně položil hrazdu, udělal si dřevěnou lavičku a ze dvora do ložnice natáhl lanko kladky. Činku z druhé ruky schovával pod plachtu a když přišly tuhé leedské zimy, cvičil ve vojenských botách a třech svetrech. Trénoval nesmírně tvrdě a usilovně třikrát týdně od půl sedmé do půl desáté večer, dělal tři cviky na partii po 10 opakováních a za deset měsíců nabral asi 12 kg. Později nalezl útočiště v pronajaté garáži bez vrat, byly to vlastně jen tři stěny a střecha, kterou zatékalo, a osvětlení nahrazovaly svíčky. V březnu 1949 Park vyhrál soutěž Mr. Northeast Britain a porazil bývalého mistra země Charlie Jarretta; vážil už 93 kg a stále nenáviděl dřepy.
Mistrovství Británie se konalo 28. října 1949. Reg pilně studoval na zkoušky, které úspěšně složil v září, a pak měsíc trénoval ve Viking Gym Henry Atkinse v Londýně. Poprvé v životě absolvoval dvoufázový trénink šestkrát týdně: dopoledne dřepy (3×20 opakování) a lýtka, večer trup a paže. Mimo to pouze jedl a spal, takže za 30 dnů přibral 21 liber (vážil 102,5 kg, krk 46 cm, biceps 47 cm, prsa 132 cm, stehno 68,5 cm, lýtko 43 cm) a britské finále snadno vyhrál. Druhé místo obsadil Paul Newington a třetí budoucí Mr. Universe John Lees. Zajímavá příhoda je spojená se jménem Johna Grimeka, který přiletěl z USA rozhodovat. Na otázku, jak by srovnal Parka s Leesem, vážícím 90 kg na 188 cm, Grimek pravil: „Lee je velmi velký hoch.“ A Park? „Park je velmi velký muž!“ Grimek také prohlásil, že Park má nejvíce amerikanizovanou postavu ze všech závodníků. Jak důležitá byla pomoc rodičů? „Moje matka trávila celé dny sháněním toho nejlepšího jídla, a pamatujte, že bylo po válce! Otec zase cestoval po zemi a vydělával peníze, aby to mohli zaplatit. Otec je velmi schopný člověk na všelijaká zařizování, takže kdykoliv jsem něco chtěl, stačilo říci a otec to zařídil. Příkladem budiž žádost, že bych měsíc před Mr. Britain rád žil v Londýně. Příští den byl táta u Henry Atkinse a domlouval podmínky,“ říká Park.
Dva dny po získání titulu Mr. Britain navštívil Parkovy v Leedsu sám Ben Weider. Bratři Weiderové založili v roce 1946 IFBB, Joe se přesunul z Montrealu do New Jersey a Ben pozval Parka do Ameriky. Park si uvědomil, že pokud chce být nejlepší na světě, musí se stát nejsilnějším kulturistou na světě, a začal tvrdě jít za svým cílem. Poprvé přemístil a vytlačil dvě 45kg jednoručky – na tento výkon byl velmi pyšný. V benčpresu zvedal 147,5 kg, čistým tahem bicepsů 80 kg a udělal pullover s nataženými pažemi se 70kg mužem, stojícím mu na dlaních. Na oslavě 21. narozenin se Reg zmínil, že by chtěl vidět americké kulturisty, a od skvělých rodičů dostal letenku do USA.