Portrét – Ray Routledge

Portrét - Ray RoutledgePortrét

RAY ROUTLEDGE

Když jsem před pár lety začal psát seriál Hvězdy minulosti, umínil jsem si, že postupně představím všechny vítěze prestižní soutěže AAU Mr. America. Z těch několika, kteří mi z důvodu chybějících podkladů stále unikají (Lerille, Weaver, Daniels), přichází na řadu Ray Routledge.
Narodil se 9. října 1931 a dnes je mu přes sedmdesát. Soutěžit začal v roce 1953 a svoji desetiletou cestu za vavříny odstartoval 3. místem na Mr. California. O tři léta později vyhrál méně známou soutěž Mr. South a v roce 1958 postoupil vítězstvím v západní sekci AAU Junior Mr. America (na jihu byl nejlepší Tom Sansone) mezi uchazeče o pomyslnou americkou korunu; žel na národním šampionátu seniorů mu zůstala až 8. příčka. Reputaci si spravil 2. místem z Mr. California (1. Earl Clark) a přízeň domácího publika – žil v Los Angeles a trénoval u Vince Girondy – dobyl jako šampión Los Angeles 1958. Rok nato už Ray na „velké“ Americe avansoval na druhou pozici za Harry Johnsonem z Atlanty a přesně stejně to dopadlo i v roce 1960, kdy jej v Clevelandu ze 26 závodníků předčil pouze Lloyd Lerille. Třetí zkoušku popsal bývalý Mr. America Roland Essmaker: „Čtyři nejlepší v nástupu na Mr. America 1961 byli Routledge, Abbenda, Franklyn Jones a Harold Poole. Abbenda vypadal ohromně, Jones i Poole byli skvělí a další báječní. Všichni měli objemy a většina i symetrii, avšak mnohým chybělo jedno – něco, co rozhodčí pro určení vítěze hledají. Říká se tomu vytříbenost či dokonalost, a nejvíce jí měl Routledge.“ Pro zajímavost, na 21. místě skončil neznámý Chet Yorton, který se stane mistrem Ameriky v roce 1966 – v IFBB. Zajímavost druhá, Ray tehdy pracoval jako mechanik na letecké základně v Německu a na soutěž si musel vzít dovolenou! Jednašedesátý znamenal pro americký bodybuilding velký triumf. Dne 23. září v Londýně totiž z rukou Oscara Heidenstama přejali poháry vítěze NABBA Mr. Universe Bill Pearl v kategorii profesionálů a Routledge mezi amatéry, když porazil Johna Hewletta ze střední a Earla Clarka z nejnižší třídy. Možná je to fáma, nicméně podle Joe Roarka měl Routledge téhož roku zkasírovat v loterii 2 milióny dolarů…
Rok 1962, 29. září, stejná soutěž. Opět citace od Davida Gentleho: „Na pódiu byli čtyři báječní borci z USA. Earl Clark, symetrický Sam Martin, šest stop vysoký a 95 kg vážící Ray Routledge a sám Iron Guru, do zlatova opálený Vince Gironda.“ Ačkoliv Routledge vyhrál vysokou kategorii profesionálů (2. Sam Martin), absolutní prvenství mu sebral sympatický Len Sell z nižší třídy (2. Gironda, 3. Clark). Čest Američanů však zachránil Joe Abbenda, vítěz amatérů. Během 60. let Routledge psal do časopisů články, varující proti zneužívání steroidů. A to je o tomto výtečném kulturistovi vše.