Začátky – Joe E. Weider

Začátky - Joe E. WeiderZačátky: Joe E. Weider

Montreal, Kanada, zima 1934. Zemí otřásá hospodářská krize. Provincie Quebec je paralyzována nezaměstnaností a bídou, ulice jsou plné lidí, čekajících ve frontách na jídlo. Na chodníku před tělocvičnou YMCA stojí 13letý chlapec s ohnutými rameny, chvěje se chladem a usilovně přemýšlí. Nejde o to, že musel jít hodinu pěšky, protože vyhodit pár centů, ušetřených z platu za každodenní desetihodinovou roznášku novin a zeleniny na tramvaj by jej ani nenapadlo, tím spíše, že byl na chudobu zvyklý. Nešlo ani o to, že jej čekala hodina cesty zpátky – malý Joe byl odhodlaný splnit stůj co stůj svůj velký sen. Ve vypůjčeném časopise Alana Calverta celé měsíce studoval články a užasle civěl na obrázky svalnatých mužů, dokud nesebral odvahu něco udělat se svým vpadlým hrudníkem a hubenými končetinami. V posilovně YMCA viděl cestu k lepšímu zdraví a chlapské postavě, avšak instruktor jej vzal stranou a řekl: „Synku, nechceme mít problémy. Proč jsi nešel k lékaři? Obstarej si potvrzení a dones ho sem. Věř mi, je to pro tvoje dobro.“ Rodinný doktor vzápětí zakázal, aby Joe provozoval jakékoliv namáhavé sporty…
Semínko, které v jeho duši zasely fotografie Grimeka a Horvatha, však nezahynulo. Není-li možné trénovat v YMCE, musí si obstarat svoje činky, což byl úkol doslova sisyfovský, neboť známí vzpírání neznali a nikdo netušil, kde lze činky sehnat.
Nakonec se Joe dopídil na skládku železničního šrotu, tam objevil rezavé dvojkolí, vážící asi 60 kg, a nějak se mu podařilo dopravit je domů. Zprvu cvičil pouze mrtvé tahy, pak už dvojkolí přemístil na prsa a později nadhodil nad hlavu. Nyní musel přijít na to, jak pokračovat dál, protože zesílil natolik, že s koly dělal opakované tlaky. Bez činky to ovšem nešlo. Do děje vstupuje G.F. Jowett. Starý kanadský silák vlastnil firmu, nabízející přesně to, co Joe sháněl: skládací činku o váze 95 kg. Cena 16 dolarů však převyšovala sumu, kterou si jako uklízeč kuchyně v restauraci ušetřil. Napsal tedy Jowettovi dopis, kde vysvětlil svoji situaci a v závěru slíbil, že bude týdně splácet 50 centů. Jowett odepsal osobně a souhlasil. Po poslední splátce byla činka konečně doma. Ve věku 15 let už Joe Weidera, syna chudého židovského krejčího, uznávalo celé okolí. Zanedlouho byl pozván do vzpěračského klubu Verdun Barbell Club, v 18 letech vážil 72 kg a tlakem i trhem zvedal po 100 kg, nadhazoval 122 kg a nad hlavu vyrazil 137 kg (podle jiného autora vážil 69 kg, nadhazoval 130 kg, činku vážící 137 kg dostal nad hlavu s přemístěním na dva pohyby, jednou paží trhnul 71 kg a švih pravou paží udělal se 60 kg).
(POKRAČOVÁNÍ.)