Emil Voss

Emil VossSíla z minulosti: Emil Voss

      Při studiu ruských pramenů jsem několikrát narazil na jméno Emil Voss (Foss). Websterův almanach siláků (113) uvádí pouze stručná data: narodil se v tehdy pruském Štětíně, byl tedy původem Polák, roku 1858. Webster píše, že to byl veselý člověk, který na svých cestách po Německu, Rusku a USA nahromadil značné jmění. Zemřel v roce 1910.
      Poměrně značný rozsah informací nabízí ruský magazín Herkules z roku 1914, kde na Vosse vzpomínají lidé, kteří jej osobně znali. Všichni se shodují v tom, že šlo o veselého a společenského chlapíka, milujícího zábavu a šampaňské víno. Okolo roku 1885 vystupoval jako profi-silák v cirku Cinizelli s typickým programem, obsahujícím žonglování s 16-32 kg bulinami, přičemž tu těžší vyhodil vysoko do vzduchu a zachytil za krk. Měl rovněž dvě speciální činky, první vážila 98 kg a měla osu o průměru 50 mm, druhou 60 kg bral na ramena a vyzýval dobrovolníky, aby se na ni pověsili; poté se 2-4 lidmi chodil po aréně. V seznamu vzpěračských rekordů z roku 1912 je Voss zapsán jako držitel rekordu v bicepsovém zdvihu se dvěma koulemi s uchem, které držel na dlaních a přitáhl k ramenům. Jedna vážila 32,7 kg a druhá 33,7 kg. Pamětníci vyzdvihují Vossovu velkou popularitu a obdiv k němu v Rusku. Když prý šel po ulici, táhly za ním davy zvědavců a četná jeho vystoupení byla vyprodaná. Rakouské pochodové písni Pod dvouhlavým orlem se prý říkalo „Fossův marš“. Lidé tvrdili, že silák nadzvedne jedním prstem nad podlahu 410 kg, což byl očividný nesmysl, jednu příhodu nicméně považují za pravdivou. V Rize byl Voss na palubě parníku Omnibus, odplouvajícího do Dublinu, a loučil se s kamarády z cirku. Parník náhle zahoukal a začal opouštět přístav. Voss přiskočil k zábradlí, natáhl se, chytil lano z pobřežního úvazku a silou paží přitáhl loď ke břehu! Pak pohodlně vystoupil.
      Prostí lidé chtěli vidět víc, než zvedání činek, chtěli akci, zábavu a vzrušení. Proto siláci navíc zápasili a přijímali sázky proti místním lamželezům. V aréně parku Livadil nasadili proti Vossovi jistého Kašina, který údajně nosil na ramenech váhy 30-40 pudů (490-650 kg). Poprvé Voss vyhrál, podruhé už jej poučený pořízek málem umačkal… Vosse vypískali a Kašin shrábl 1000 rublů. V Nižném Novgorodě mu za soupeře vybrali řezníka Kononova, který prý při pouti nesl 170 kg vážící lucernu 20 verst (asi 21 km) bez odpočinku. Voss (188 cm, váha 112 kg, krk 46 cm, biceps 45 cm, stehno 70 cm a lýtko 44 cm) prý vedle menšího muže s velkým břichem vypadal jako bůh síly. Boj skončil po hodině nerozhodně, domácí favorit se zpil vodkou a Voss cestoval dál…