Causa Steroidy: Ray Routledge

routledge_2.jpgMuscular Development, April 1971 „Tomu, co se ohledně steroidů děje mezi vzpěrači, powerliftery, bodybuildery a sportovci v Kalifornii, mohu stěží uvěřit. V minulosti se mezi skutečnými fanatiky o steroidech jen šeptalo v koutku, dnes už názvy jako Dianabol, Winstrol, Anavar a Maxibolin znají skoro všichni.

Navíc oni je nejen berou, ale ani se s tím nijak neskrývají. Nedávno jsem cvičil v jedné posilovně v Los Angeles a slyšel jsem, jak se kulturisté nahlas baví: „Já beru čtyři denně, a co ty?“ „Vážně, já jsem na šesti.“ Jeden koulař pak pyšně dodal: „Já jich beru deset a rostu jako z vody!“

routledge3.jpgCestou domů jsem uvažoval: Proč tito zbloudilí jedinci musí kvůli větším svalům brát drogy? Vždycky jsem věděl, že kulturisté jsou zvláštní sorta lidí, včetně mne. Musel jsem obětovat hodně, abych vyhrál soutěže a získal postavu šampióna. Většinou se jedná o obětování času, energie a různých zálib, ale proč obětovávat vlastní tělo? Tak proč lidé užívají steroidy? Proč nedodržují dávky a ignorují fakt, že se jedná o léky, určené vážně nemocným pacientům? Jistě tedy ne pro vytrénování mamutích postav, nebo zápisy do rekordních tabulek.

Když jsem onehdy hovořil se dvěma kulturisty o steroidech, hned mne slovně napadli tvrzením, že můj trénink je zastaralý a já jsem stará vykopávka. Sklapl jsem a řekl si, ať si klidně berou třeba strychnin, když chtějí.

Je mým nevyvratitelným názorem, že staromódní vzrušení z budování silného a svalnatého těla tvrdým tréninkem, duševní hnací silou a odhodláním bez chemie je mimořádně uspokojivý pocit…já jsem to dokázal…Jsem snad odrovnaný? Ne, myslím že ne. Dokázal jsem to sám, stejně jako mnozí jiní.“

Ray Routledge, bývalý Mr. America 1961, zemřel roku 2008 ve věku 77 let.