Profil – Don Van Fleteren

Profil - Don Van FleterenProfil

DON VAN FLETEREN

Americký stát Michigan se svým průmyslovým centrem Detroitem byl vždy rodištěm silných mužů. V padesátých letech proslavili Detroit dva mohutní chlapi – světový a olympijský šampión ve vzpírání Norbert Shemansky, a kulturista-vzpěrač Don Van Fleteren. Shemansky v r. 1952 přemístil do nůžek a nadhodil 177,5 kg, což byl světový rekord ve váze do 90 kg. Nyní si představte, že při společném tréninku v činkárně Northeastern YMCA Shemansky provedl tzv. silové přemístění bez podskoku, pouze s lehkým pokrčením kolen, činky vážící 162,5 kg… a Fleteren tento výkon zopakoval!
Don byl o dva roky mladší než Shemansky, narodil se r. 1926. Trénoval od 20 let, přičemž svůj zájem dělil mezi vzpírání a bodybuilding. První úspěch přišel v r. 1952, když vyhrál titul Mr. Michigan. Zanedlouho poté navštívil soutěž Mr. Mid-America a skončil druhý, odvezl si však podtituly Best back, Best arms a Most Muscular Man. Borec, který Fleterena odsunul na druhou příčku, byl Jim Park z Chicaga, budoucí majitel titulů Mr. America a Mr. World. Shemansky a Fleteren odjeli v červnu 1952 do New Yorku na mistrovství Ameriky ve vzpírání. Přestože Don zvedal hrubou silou a bez techniky, skončil třetí v těžké váze s trojbojem 412,5 kg (tlak 122,5 kg, trh 130 kg, nadhoz 162,5 kg) za nepřekonatelným Johnem Davisem a obrovitým Jimem Bradfordem. Po vzpírání se konala soutěž AAU Mr. America. Nejvyšší poctu získal Jim Park, druhý byl Malcolm Brenner z Kalifornie, třetí černý George Paine z NYC a čtvrtý Fleteren. Třetí a čtvrté místo z nejuznávanějších soutěží ve dvou různých sportech udělaly z Fleterena osobnost, o níž vbrzku hovořila celá vzpěračsko-kulturistická komunita.
Víme, že Fleteren ohýbal osy činek se vzpěrači. Na tréninku nejprve dělali soupažné tlaky, potom trh, na závěr přemístění, případně výrazy ze stojanů, a dvakrát týdně cvičili dřepy až do 220 kg. Don si přidával typické kulturistické cviky jako benčpres (uměl 170 kg), pullovery, stahování kladky, přítahy činky k bradě a bicepsové zdvihy. Byl to skutečně veliký chlap: na výšku 185,5 cm vážil 100 kg, obvod krku měl 46 cm, biceps 47 cm, hrudník 127 cm, pás 84 cm, stehno 66 cm a lýtko 43 cm. V r. 1953 ještě obsadil 2. místo na Mr. Central USA (vítěz Mickey Hargitay), a přestože experti očekávali další skvělé výkony na Senior Nationals ve vzpírání i na Mr. America, Fleteren trénink přerušil. Předposlední informace říká, že v r.1955 na AAU Mr. America obdržel shodný počet bodů jako Victor Seipke a oběma patřila 3. pozice, titul vyhrál také vzpěrač Steve Klisanin. Dvanácté místo z AAU Mr. America 1960 (1. Lloyd Lerille) bylo tečkou a rozloučením se sportem.