Zinek: máme ho dostatek?

l text: Prim. MUDr. PAVEL ZLOSKÝ

 

poradna_34.jpg

Proč je zinek tak důležitý?

 

Správná funkce lidského těla je závislá na dostatečném přívodu a biologické dostupnosti mnohých stopových prvků v potravě. Jedním z nich je i zinek.

Jde o prvek, který je součástí mnoha důležitých enzymů nutných k detoxikaci organismu od škodlivých látek, například alkoholu a těžkých kovů, zejména kadmia, olova a rtuti. Enzymová ochrana před volnými radikály je bez zinku nemožná, stejně tak jako správný přenos genetických informací při syntéze nukleových kyselin. Je nezbytný ke správnému fungování trávicího systému a k vstřebávání neboli resorpci důležitých živin, pomáhá regulovat tvorbu inzulínu, má vliv na reprodukční systém u mužů, je nutný při hojení velkých ran a pro dokonalou funkci celého imunitního sytému, hlavně při ochraně před chronickými bakteriálními a houbovými infekcemi.

 

Když zinek chybí…

Jeho nedostatek bývá způsoben nevhodnou a nevyváženou stravou, dále vzniká při drastických dietách, při nitrožilní výživě, při léčbě mentální anorexie nebo omezením jeho vstřebávání při onemocněních zažívacího traktu. Nedostatkem zinku jsou ohrožení také vegetariáni.

Jedním z orgánů, který na nedostatek zinku reaguje nejdříve, je lidská kůže. Postižená bývá nejvíce oblast obličeje, krku, kštice, přední strana hrudníku a ochlupená místa těla. Jde o projevy mající charakter tzv. seborhoického postižení kůže se zvýšeným maštěním a šupením na zarudlé kůži Ta je pak dráždivější a svědí. Výrazná je i tvorba lupů, protože tento stav bývá provázen i masivnějším osídlením kštice kožními mikroorganismy. Zinková karence se nachází i u těžkých projevů akné. Ruku v ruce s postižením kůže se objevuje zhoršená funkce trávícího a imunitního systému.

 

Odkud zinek získat?

Zinek se sice nachází v racionální vyvážené stravě v dostatečném množství pro krytí běžné potřeby organismu, ale jsou některé stavy jako například infekce a již zmíněné kožní poruchy, kdy je třeba jeho přísun zvýšit. Nachází se hlavně v mase, vnitřnostech a mořských korýších. Z rostlinných produktů jsou na zinek bohatá např. semena dýně.

Vhodnou formou doplnění zinku jsou účinné doplňky stravy, kde je zinek obsažen v dobře vstřebatelné, bioaktivní formě. Tyto přípravky, užívají-li se podle doporučení na etiketě, nemají žádné vedlejší účinky.

Mnohé léky na různá kožní onemocnění obsahují zinek jako účinnou léčebnou součást. Tradiční oxid zinečnatý je například součástí pudrů a léčebných past. V posledních letech je organicky vázaný zinek jednou z hlavních složek léčebných šamponů užívaných u lupenky a seborhoického ekzému v oblasti kštice.