Jak zeštíhlit bříško?

l text: BETTY WEIDER

poradna_29.jpg

Už měsíc cvičím denně sedy-lehy, ale nedaří se mi zeštíhlit břícho. Už nedoufám, že se mi podaří vypěstovat dívčí postavu, kterou jsem měla, než se mi narodili dvě děti. Dá se s tím ještě něco dělat?

 

Jistěže můžeš opět získat svoji dívčí postavu. Správným cvičením můžeš dosáhnou dokonce ještě lepšího vzhledu než v dívčích letech. Pokud jde o tvé břišní svaly, používání staromódních sedů-lehů není příliš efektivní. Hodně kulturistů už na ně zanevřelo, protože necítili jejich účinek na břišní svaly, zejména musculus rectus abdominis.

Účinnější je zvedání trupu a pánve a jejich vzájemné přibližování při tzv. zkracovačkách. Dobře při nich cítíš, jak se stlačuje břišní lis proti páteři. Rozsah pohybu je sice krátký, ale účinek vysoký.

Nejdříve bys měla pochopit princip cviku, který pak můžeš provádět mnoha způsoby. Můžeš si lehnout na podložku nebo na lavičku s nohama ohnutýma v kolenou a opírat se o chodidla. Nyní zvedáš ramena nebo bedra z podložky. Můžeš taky sedět na lavičce a k trupu přitahovat jen ohnuté nohy. Také můžeš cvičit ve visu nebo na stroji. Ne všechny stroje však vycházejí z popsaného principu posilování břicha.

Pro zaměstnané maminky se velmi osvědčil cvik zvedání kolenou v sedě, který můžeš provádět po 15–25 opakování několikrát za den třeba i na obyčejné kuchyňské židli. Uvidíš sama, jak brzy se zbavíš tvých problémů s bříškem. Ať si vybereš jakoukoliv variantu cviku, vždycky musíš vychýlit pánev trochu vzhůru, abys opravdu co nejvíce stlačila m. rectus abdominis. To je dlouhý plochý dělený sval, přikrývající břicho zpředu, který je nezávislý na bederních ohýbačích.

Dbej na správné provádění cviku. Když se začne zvedat pánev, stlač zádové svaly. Jejich zpevněním působíš preventivně proti bolestem zad.

Cvič s plným nasazením a často. Na přístroji si můžeš snadno přidat zátěž. Cvičíš-li na podložce, můžeš zatížit hrudník nějakým plochým závažím (kotoučem). Cvičíš-li ve visu, můžeš si závaží upevnit na nohy atd. Věnuj se břišnímu svalstvu stejně jako ostatním svalům. Čím budou silnější, tím větší zátěž si přidávej. Cvičení 2–3x týdně by mělo přinést dobré výsledky.

Slabé břišní svaly však nemusí být jediným problémem. Břicho může být také zdeformováno silnější vrstvou nahromaděného tuku. V kulturistice jde o to, přibrat svaly pokud možno bez tuku. Svalstvo je potom výraznější, i když třeba příliš nepřibereš na hmotnosti, protože jsi současně odbourala tuk.

Pomocí krejčovského metru sleduj, jak ti ubývá tuk na břišní oblasti. Měř vždycky obvod pasu a boků. Potom první údaj vyděl druhým. Ženy by měly mít tento poměr 0,8 a nižší. Například tvůj pas měří 80 cm a boky 95 cm. poměr vychází 0,84 a to je signál, že bys měla přidat více cvičení. K odbourání tuku se také osvědčuje aerobní aktivita 3–5x týdně strava chudá na tuky a sacharidy, ale s důrazem na kvalitní bílkoviny.

Znám řadu maminek, které jsou úspěšnými závodnicemi v kulturistice a fitness. Jsou důkazem, že mateřství neznamená konec s pěknou ženskou postavou. Udržují si ji vybranými účinnými cviky a nízkotučnou výživnou stravou. Zkus to také!