Síla z minulosti: Vansart

Síla z minulosti: VansartSÍLA Z MINULOSTI: VANSART

      „Vansart, muž se železným stiskem“, takový byl profesionální pseudonym siláka, jehož drtivá síla prstů a zápěstí neměla ve své době konkurenci. Lidé odmítali věřit, že je něco takového možné, ale Vansart nepoužíval žádné triky a slovo nemožné pro něj znamenalo o něco více než obtížné. Na jeho vysoké a štíhlé postavě (186 cm, 81–85 kg) s neskutečně vyrýsovanými svaly ohromovaly především předloktí (38 cm) a paže (44 cm); dolní končetiny však měl zanedbané. V šatech vypadal jako úplná chudinka, ale on toho s potěšením využíval, protože chodil mezi siláky a vyzýval k sázkám robustní dřevorubce, kováře a přístavní dělníky, které pak s lehkostí porážel.
      Narodil se roku 1869 v Londýně jako Charles Besley Vansittart. V 18 letech odjel na Aljašku hledat zlato, ale brzy začal bavit diggery v salonech ukázkami silových kousků. Jeho vrozená síla díky neustálé praxi rostla, s ní také pověst skvělého siláka po celé britské Kolumbii a Vansart vydělával solidní peníze. Po návratu do Anglie v roce 1900 vystupoval v music-hallech všech velkých měst a dožil se věku 70 let.
      Vansartova čísla:
* V rukou roztrhl 3 balíčky karet (156 kusů) napůl, 1 balíček roztrhal na poloviny, čtvrtiny a osminy. * Mezi palcem a ukazováčkem držel bronzovou minci, kterou tlakem palce druhé ruky zlomil. Slabší mince trhal na dva kusy. * V rukou ohnul do tvaru „U“ železný hřeb na přibíjení kolejnic, dlouhý 18 cm, čtvercového průřezu 9,5 x 9,5 mm. * Na 100-dolarovou bankovku postavil těžký a tenký železný blok (váha neudána) a vybízel každého, aby jej zvedl – a sebral peníze – tak, jako to udělal on: stiskem palce a ukazováčku. * Ocelové hřeby průměru 9 mm ohýbal v prstech do tvaru písmen O, J, U, L, S atd. * V rukou stočil tlustý, plochý kus železa do vrtule. * Do ohbí lokte, podloženého koženým pásem, vložil prázdnou láhev od šampaňského, a napnutím bicepsu ji rozmáčkl. * Nejúžasnější výkon: V prstech roztrhl nový, ručně šitý tenisový míček na dvě poloviny; jednoduše zabořil prsty do švu a míček rozerval. Jindy jej zmáčkl tak tvrdě, až míček praskl!