Vince Gironda – 50 let v branži

Vince Gironda - 50 let v branžiVINCE GIRONDA – 50 let v branži

Když Joe Weider přivezl Arnolda Schwarzeneggera do Ameriky, poslal nejprve masivního Rakušana do Vince´s Gym v Hollywoodu, aby zde trochu shodil. Podle legendy vstoupil Arnold do dveří a představil se: „Já jsem Arnold Schwarzenegger, Mr. Universe.“ Jedinečný Gironda odsekl: „Vypadáš spíše jako tlustý shit…“ Už o deset let dříve čekal podobný zážitek naivního Larryho Scotta. Také přišel do posilovny a nadutě řekl: „Já jsem Larry Scott!“ Gironda potáhl z doutníku a koutkem zamumlal: „No a co?“ Ano, Vince uměl být sarkastický, ironický i krutě upřímný. Měl rtutovitou povahu a nestrpěl nikoho, kdo se neřídil jeho pravidly. Seznam důvodů pro vyhození z posilovny obsahoval prohřešky jako lenost, benčpres, dřepy s činkou na ramenech, braní steroidů, žádost o radu a její ignorování nebo vyslovení slova jogging.
Svoji proslulou posilovnu na bulváru Ventura č. 11262 v hollywoodském Studio City otevřel na Apríla 1946, když mu bylo 29 let. Osobně tady připravoval více držitelů titulů Mr. America a Mr. Universe než kdokoliv jiný, a jeho nejslavnějšími žáky byli Larry Scott a Mohammad Makkawy, v letech 1983–1984 druhý na Olympii. Uměl rovněž rychle dostat do formy filmové hvězdy. Společnosti k němu posílaly baňaté herečky a břichaté herce, aby na nich předvedl svoje kouzla, a Girondovi to netrvalo měsíce, nýbrž týdny – zeptejte se Cher, Clinta Eastwooda, Kurta Russela, Burta Reynoldse, Carla Weatherse a dalších! Ačkoliv Vinceho posilovna se nalézala poblíž filmových studií, Armand Tanny jednou prohlásil: „I kdyby Vince měl své místo na vrcholku tibetské hory, jeho žáci by tam za ním chodili!“
Po 50 letech práce v branži, v roce 1996, Gironda posilovnu zavřel, neboť již byl unavený a nemohl dále snášet stupňovaný nájem. Nářadí šlo do šrotu, jednoručky kdosi koupil za pár babek, budova byla stržena a místo ní postavili prodejnu náhradních dílů k automobilům. Vince Gironda, geniální trenér, analytik a inventor, skonal 18. října 1997.