KK aneb Kamarád Karnitin

banner_blog_svub.jpg

11. 9. 2009

ilustr_k_blog_u_ii.jpgS karnitinem jsem se poprvé setkal v polovině 90. let minulého století, hned jakmile se ukázal na trhu s doplňky výživy. Dnes již mohu ocenit jeho hodnotu i účinky, které jsou na rozdíl od jiných přípravků ověřené a zřejmé. V karnitinu podle mého soudu funguje pravidlo „poprvé je to nejlepší“, což by mohlo naznačovat jeho návykovost, případně zvýšený efekt tehdy, je-li ho v těle nedostatek. Už nevím přesnou dávku, ale vzal jsem možná 1 gram karnitinu před tréninkem dřepů. Odcvičili jsme obvyklou pyramidu a pak, v poslední sérii s lehčí váhou, jsem pocítil náhlý příliv energie, umožnivší mi udělat o hodně opakování víc. Od té doby jsem karnitin (v tekuté formě) užíval také při cyklistických výletech, to když jsem cítil, že mi dochází šťáva. V současnosti, na základě jedné studie z USA, beru karnitin za účelem urychlení regenerace a omezení namožení svalů po tréninku.

Důkazem o způsobu smýšlení lidiček je skutečná událost. Před lety jsem se věnoval dohledu nad klienty jisté posilovny, převážně žen, které chtěly zhubnout. Vysvětlil jsem jim zásady stravování a doporučil karnitin. Jedna slečna vzala slíbené účinky karnitinu „na spalování tuku“, což je sice pravda, ale jen za určitých podmínek, doslova, a pronesla svéráznou dedukci: „Pokud karnitin spaluje tuky, tak přece můžu sníst zákusek se šlehačkou, pak vypít ampulku a vše bude v pořádku!“

Karnitin, vedlejší produkt aminokyselin lysinu a methioninu, obecně pomáhá přenést mastné kyseliny do buněčných mitochondrií, kde je spalován na energii. Podle nových výzkumů (2008) snad zvyšuje dilataci krevních vlásečnic (jako NO), což může napomáhat přítoku krve do svalů a jejich vyživování. U lidí saturovaných karnitinem byly zjištěny vyšší hladiny IGF-1, stejně jako nárůst koncentrace testosteronu po tréninku a zvýšené množství testosteronových receptorů.

Karnitin se musí dostat do buněk a tomu napomáhá inzulín. Přestože se dříve doporučovalo jej brát nalačno, dnes odborníci radí užívat karnitin s jídlem, obsahujícím jednoduché sacharidy. Samozřejmá doba je po tréninku s proteinovým koktejlem. Účinky karnitinu na zotavení po tréninku spočívají ve snižování hladin laktátu, omezování vlivu volných radikálů a stabilizaci imunitního systému. Atleti užívající vysoké dávky karnitinu před tréninkem uvedli zvýšenou sílu a lepší soustředění.

Karnitin není až tak levný a proto je důležité znát hlavní zásady jeho užívání. Jsou dvě – KDY přesně jej brát a v JAKÝCH dávkách. Například v návodu jednoho výrobku se na podporu redukce tuku doporučuje užít 0,5 g ráno nalačno a druhou dávku 30–60 minut před tréninkem. Experti z redakce našeho partnerského amerického magazínu FLEX radí 1–3 g po tréninku, plus jednu dávku se snídaní a další před tréninkem; tedy 3–6–9 g denně. Rozdělenou dávku 2–4 g denně doporučuje Jerry Brainum (Ironman), nejdále ale zašel kanadský silový kouč Charles Poliquin. Podle něho je optimální dávka 3 g acetyl L-karnitinu ráno nalačno, cokoliv méně nemá cenu a zdá se, že čím více, tím lépe. Svým svěřencům ordinoval až 7 g denně s vynikajícími výsledky.

Na druhé straně dávka 6 g může vyvolat průjem, smrtelná dávka činí 630 g denně, to ovšem v praxi nehrozí.

podpis-svub.jpg