Listování: Harry Paschall

Listování: Harry Paschall

(Rubrika „Behind the scenes“ z časopisu Strength&Health, březen 1950)

Asi před měsícem Weedy (rozuměj Weider) provedl další ze svých bleskových změn: vyhlásil, že je ochoten nechat AAU v byznysu – za předpokladu, že tam zůstane také. To je šlechetné gesto od chlapa, který způsobil zákaz startu Johna Davise na Senior Nationals 1949 a díky němuž je John mistrem světa, aniž by vyhrál domácí šampionát. Weider před lety hulákal, že AAU nejedná s kulturisty férově, a že mají být placeni za to, aby získali biceps větší než jejich hlava. Nyní se protlačuje do AAU s dobře známou rudou taktikou infiltrace.

Faktem je, že IFBB (International Brotherhood of Boobs) nefunguje podle očekávání a on dnes hledá zlato ve vzpírání. Tvrdě trénující vzpěrači se nyní probouzení a zjišťují, že Weedy objevil nový způsob tlaku se šikmou lavičkou pod zády. Osobně jsem rád, že si mne Muž zázraků nevybral za cíl, protože ze všech dobrých lidí v tréninku mám nejméně co ztratit. Nejsem profesionální kulturista a nikdo mi neříká, co mám psát. Během let jsem se pokoušel velmi jemně napravit jisté omyly, jichž se dopouštěla jistá klika bodybuilderů. Domnívám se, že „muscle spinning“ (nahánění velkých svalů) posilování a vzpírání v očích veřejnosti hodně uškodí. Myslíte si snad, že některý z těch nafouknutých hochů se 48 cm bicepsy může přijít za konzervativním a duševně zdravým učitelem tělocviku a přesvědčit jej o kondiční hodnotě posilování?

To by bylo stejně marné, jako když jsem sám před 35 lety zkusil donést činky do místní YMCY. Slyšeli byste výkřiky o „ztuhlých svalech“ a snad vcelku oprávněně. Nechci, aby se trénink vrátil zpátky, ale pokud Weedy půjde současným směrem, a vy spatříte mladíky, pumpující celé hodiny jejich bicepsy, hodně z takových posiloven bude zavřeno. Báječný Weedy kolem sebe shromáždil kliku svalovců (hlavně ze Západu, ačkoliv nyní táhne z Kanady na jih), kteří se klaní oltáři „boulí“. Většina z nich řídí profesionální tělocvičny a nemají co ztratit, ovšem získat mohou vše. Weedy je využívá a oni využívají jeho, což je v byznysu férové jednání, pouze snad s tím, že tito gentlemani netuší, kdy Old Master omezí reklamu a hodí je do proudu.

Muž zázraků též nedávno získal nového pochlebníka jménem Barton Horvath, jehož úkolem je chodit za Skvělým Weedym a pravidelně říkat „Šéfe, jsi prostě úžasný!“ Nedávno se zaměstnal s materiálem Vývoj těžkých cviků, který je asi tak přesný, jako historie Ameriky napsaná Josefem Stalinem.
TAKOVÉ TO TEHDY BYLO…

Ilustrační foto Joe Weider a Bob Hoffman