Začátky – Arthur Harris

Začátky - Arthur HarrisZačátky: ARTHUR HARRIS

„Kdo k čertu je ten Harris?“ ozývalo se v zákulisí soutěže AAU Mr. New York State 1953 ze všech stran. Odpověď nakonec našli sami rozhodčí, kteří mladého černocha vyhlásili jako vítěze.
Přestože cvičil teprve dva roky, měl již v kapse menší lokální úspěchy (2. místo z Mr. Bronx Union a 3. na Mr. Gotham) a jeho vstup do bodybuildingu popisuje časopis Strength&Health takto: Narodil se v roce 1937 a v dětství plaval, jezdil na kole, dělal atletiku a boxoval, ovšem žádný z uvedených sportů nezlepšoval jeho postavu tak, jak by chtěl – měl šlachovité a vytrvalé svaly, ale Art chtěl velké a silné svaly! Navíc často trpěl chřipkami a záněty dutin. Naštěstí jednou v harlemské YMCE uviděl vzpěrače a bylo rozhodnuto. Po dvou letech poctivého tréninku při zaměstnání kameníka vážil 80 kg (výška 183 cm, biceps 44 cm, hrudník 115 cm, pás 75 cm, stehno 63,5 cm a lýtko 42,5 cm), soupažným tlakem zvedal 105 kg, mrtvým tahem 210 kg a čistým tahem bicepsů 70 kg. Za povšimnutí stojí kliky na bradlech, které dělal desetkrát se 60 kg na opasku.
Podobně jako Melvin Wells nebo George Paine měl Harris smůlu v tom, že nosil černou kůži, jinak mohl být se svojí postavou dávno mistrem Ameriky. V roce 1955 skončil 2. na Junior Mr. America, vyhrál Mr. National Capital a Mr. Strength and Health, při několika dalších startech na AAU Mr. America sice získal podtituly jako Most Muscular Man nebo Best Arms, avšak žádnou medaili. Když v roce 1963 – po 12 letech dřiny – přešel do IFBB, porazil jej na Mr. America méně výrazný Reg Lewis… a titul IFBB Mr. East Coast byl jen chabou náplastí.