Mighty Atom (1)

Mighty Atom

V celém světě silácké kultury není zřejmě nic více vzrušujícího, než autentické ukázky silových výkonů. Ohýbání železných tyčí, trhání řetězů a lámání hřebů staví svaly proti kovu způsobem, podněcujícím všemožné představy. Z celé řady neuvěřitelně silných mužů si dnes představíme Josepha Greensteina, známého pod pseudonymem „Mighty (Mocný) Atom“. Z jistého pohledu patřil mezi největší slavné siláky historie, protože v sobě spojoval omračující sílu ducha se silou svalů a šlach v těle, vážícím sotva 68 kg.

Narodil se 15. července 1893 v polském Suvalku, v rigorózní židovské rodině, a dostal jméno Yoselle Leib (Joseph Lewis) Greenstein. Na svět přišel předčasně a lékaři 1,6 kg novorozeněti nedávali šanci na přežití, avšak přežil. Ve 14 letech byl slabý, nemocný a měl astma. Chudá rodina jedla převážně brambory a okoralý chleba, otec zemřel na selhání plic ve 39 letech. Jaké šance měl Joseph? Jeho život navždy změnil cirkusový silák Volanko, podle jména Rus, Rusín nebo Ukrajinec, který jej vzal pod svá křídla, Joe utekl z domu a připojil se k cirku. Volanko naučil Josepha jíst správná jídla, nechal jej spát venku, zápasit a posilovat. Během roku Joe přibral 7 kg a pod Volankovým duševním i tělesným tréninkem nabyl poprvé v životě sebedůvěru. Roku 1908 dojeli až do Indie a roku 1909 se Joseph vrátil domů; nikdo z rodiny jej nepoznal.

V roce 1911 přibyl do texaského Galvestonu a dostal práci: s pomocí dvoukoláku převážel 230kg balíky bavlny. Během této doby hodně zápasil a přestože vážil 65 kg na výšku 164 cm, přemohl všechny místní borce, dokonce zápasil nerozhodně s 90kg Vladkem Cyganiewiczem. Zkoušel také box za 9 dolarů denně a jednou dostal takovou nakládačku, že málem zemřel; ale přežil. Poté odplul do Japonska, kde se naučil sebeobraně „jiu jitsu“; vrátil se roku 1912. Roku 1914 jej střelili mezi oči kulkou ráže 0,38. Joe řekl, že se vůlí donutil zůstat naživu! Tomu je těžké uvěřit, nicméně přežil… (Pokračování.)