Síla z minulosti: Paul von Boeckman

Síla z minulosti: Paul von BoeckmanSíla z minulosti: Paul von Boeckman

Během své publikační činnosti jsem byl často konfrontován s odmítavými stanovisky k výkonům, které jsem citoval z hodnověrných pramenů (dnes zase lidé nevěří proměnám postavy v soutěži DO FORMY). S rizikem téhož uvádím podobně neuvěřitelné výkony, provedené americkým silákem Paulem von Boeckmanem.
Roztrhl balíček 52 karet na osminy (postupně na polovinu, na čtvrtiny a každou čtvrtinu ještě na polovinu). Co víc, Boeckman dokázal palcem a ukazovákem vyrvat z balíčku malý kousek o velikosti čtvrtdolaru, viz obrázek, aniž zbytek karet porušil!
Při tělesné váze 79 kg udělal 3 shyby ve visu na jednom prstu jedné ruky.
Dokázal nadechnutím zvětšit obvod hrudníku o 29 cm. Tréninkem na spirometru navýšil kapacitu svých plic z počátečních 186 cm3 na úžasných 436 cm3.
Boeckman se narodil 20. ledna 1871 v texaském Austinu. Trénoval od 16, v 18 už jednoruč vyrazil nad hlavu 45kg činku, ve 20 byl zápasnickým šampiónem New Yorku a o rok později mistrem USA střední váhy. V té době oficiálně vytlačil (šroubovým tlakem jednou paží s úklonem trupu) 91,5 kg. Udivující všestrannost projevil následujícími výkony: 1/3 míle ujel na kole za 36 2/5 sekundy, vzdálenost 1521 mil (asi 2400 km) zdolal za 15 dnů. Z místa do dálky skočil 330 cm. Na výšku 183 cm vážil nejvíc 87 kg, byl až šlachovitě štíhlý, obvod zápěstí měl přes 20 cm, ale předloktí jenom 31 cm; odkud tedy bral tu sílu? Začátkem 20. století se Boeckman stal profesionálním instruktorem tělesné kultury. Svoje kanceláře, odkud poštou na objednávku rozesílal tréninkové kurzy (mail-order courses), založené na kultivaci dýchání a nervového systému, měl ve Washingtonu, Philadelphii a nakonec v New Yorku. Odhaduje se, že měl přes čtvrt milionu žáků! V roce 1901 navíc působil jako redaktor časopisu Health, poté založil magazín VIM a byl rovněž šéfredaktorem Sandow´s magazine. Zemřel 7. listopadu 1944 ve třiasedmdesáti letech.