Profil – Albert Treloar

Profil - Albert TreloarProfil

ALBERT TRELOAR

Tento pozoruhodný muž získal největší slávu vítězstvím na soutěži Most Perfectly Developed Man, kterou v lednu 1903 uspořádal v newyorkské Madison Square Garden mecenáš Bernarr McFadden. Marná nebyla ani prémie 500 dolarů v době, kdy představovala plat dělníka za 4-5 let práce! Jako dokonalý muž se však Treloar označil dávno předtím, pro svá silácká vystoupení v 90. letech minulého století.
Narodil se jako Albert Toof Jennings v Alleganu, stát Michigan, USA, dne 11. května 1873. V mládí nadšeně provozoval atletiku, plaval, zápasil, vesloval, vzpíral a žongloval, zkrátka byl dokonalý super-sportovec. Trénoval ve studiu prof. Anthony Barkera (původem Čech, zemřel v r. 1973 ve věku 106 let) na Broadwayi a živil se jako mužský model – jednou pózoval pro malíře ve stoji na rukou a vydržel tak neuvěřitelných 8 minut! Veřejně poprvé vystoupil s Rakušanem, který si říkal Treloar, a od něho pseudonym přejal. V r. 1893 dostal nabídku od chicagského divadla Trocadero (Academy of Music), kde zrovna působil Eugen Sandow. Oba siláci se spřátelili a vytvořili spolu Sandow´s Refined Trocadero Vaudewille Company (1894). Treloar závěrem tohoto roku odešel studovat na Harwardskou univerzitu a graduoval s titulem bakalář tělesné výchovy. V r. 1898 se stal koučem St. Paul´s Athletic Clubu, což byl koncept luxusní posilovny s koupelnami, šatnami a klubovnami pro 500 členů,účinkoval ve Swainově cirku a mnoha varieté jako Albert, The Perfect Man nebo The Modern Apollo Belvedere. Při vystoupeních zvedal jednou paží svoji ženu Ednu Tempest (68 kg) plus 25 kg závaží, na vztyčené paži držel koně s jezdcem o váze 635 kg, zády zvedal 1100 kg a během 20 sekund dokázal přetrhnout tři balíčky hracích karet (= 106 kusů). Ojedinělé bylo číslo, v němž se Albert pověsil hlavou dolů na sloup a zachytil v kolenou pokrčené nohy popruhem. Nyní silou břišních svalů zvedl trup do horizontální polohy, na bradu postavil kovovou tyč a jeho pomocník dal na druhý konec tyče 42kg činku!
V r. 1907 Treloar přijal místo ředitele Los Angeles Athletic Clubu a v tomto uznávaném postavení vydržel až do r. 1949. Zemřel ve věku 86 let dne 28. září 1960.