Kolik vody vypít?

Kolik vody vypít?

Už tolikrát jste slyšeli známé doporučení vypít nejméně osm sklenic vody o objemu 225 ml v průběhu dne, abyste byli zdraví. A také radu, že nesmíte čekat až na pocity žízně, abyste se napili, nebo varování, že káva a limonády působí spíše odvodnění. To vše bylo v pořádku, ale…

Kanadští a američtí vědci z Institute of Medicine nedávno zjistili, že tato doporučení vlastně neplatí. Naopak zjistili, že muži by měli vypít šestnáct sklenic a ženy jedenáct sklenic, ale ne vody, nýbrž tekutin včetně limonád, čaje, kávy, mléka a šťáv z ovoce a zeleniny! Vědci rovněž prokázali, že potřeba hydratace je extrémně variabilní od jedince k jedinci a závisí na podnebí, úrovni tělesné aktivity a obsahu sladkostí v jídle.

V našem magazínu doporučujeme většinou vyšší úroveň příjmu vody, až okolo 3–4 litrů pro některé jedince, a to nejenom ze zdravotních důvodů. Voda totiž neobsahuje žádnou energii a působí pocit zaplnění žaludku. To znamená, že ti, co drží dietu, by měli pít více. Také k některým suplementům, jako je třeba kreatin, je třeba vypít více vody, aby došlo k růstu svalových objemů. Takže pijte co nejvíce, když se chcete zbavit tuku anebo nabrat svalové objemy. 

Nezapomeňte, že poměrně dost vody přijmete také z některých potravin, které máte na talíři. Tabulka některých běžných potravin vypovídá o této skutečnosti více:

 

Potravina Obsah vody (ml)
Okurka (velká) 280
Meloun vodní (plátek) 247
Hruška (velká) 225
Kuřecí nudlová polévka (šálek) 225
Salát (1,5 šálku) 200
Nízkotučný jogurt (šálek) 180
Vinné hrozny (šálek) 135
Jablko (střední) 112
Pomeranč (střední) 112

 

foto: M&F