Ruští siláci: Sergej Jelisejev (2)

Ruští siláci: Sergej Jelisejev (2)Ruští siláci: Sergej Jelisejev (2)

Nové století pozdravil Sergej Ivanovič dalšími rekordy. Na oficiální soutěži (přesněji na mistrovství Ruska) vytlačil činku vážící 145 kg, nicméně v klidu a bez nervozity zvedl až 153 kg. Podobně prý nadhodil až 174 kg! V roce 1903 se Jelisejev zúčastnil mistrovství světa profesionálů v Paříži a dobyl druhé místo. Celkově vyhrál známý Pierre Bones. Značnou část Jelisejevovy prohry zapříčinil fakt, že osm z 11 disciplin vůbec neznal a musel se je učit během soutěže, na druhé straně klasické discipliny jako nadhoz vyhrál, přestože je technicky musel vykonávat tzv. francouzským stylem, bez doteku činky těla a záklonů u tlaku. Jako silák se Jelisejev zajímal o exhibiční triky. Když se dozvěděl, že Němec Georg Stangelmayer přemístil a vytlačil 95 kg soudek s pivem, dokázal totéž se sudem vážícím 124 kg!
Druhou částí Jelisejevovy povahy byl jeho zájem o politiku. Jako aktivní účastník nepokojů v letech 1905-1906 skončil ve vězení a po propuštění zmizel ze sportovní scény. Podrobnosti revolučních událostí uvádí každá historická publikace, nás však zajímá úloha Sergeje Jelisejeva. V neděli 9. ledna 1905 proběhla v St. Petersburgu klidná demonstrace, rozehnaná střelbou vojska a policie. Výsledkem bylo přes 1000 mrtvých a 5000 zraněných, takže se tento den nazývá „Krvavá neděle“. Víme, že Jelisejev udržoval kontakty s ilegálními organizacemi se sídlem v lokomotivním depu v Ufě už od roku 1902. Nakonec se stal velitelem skupinky dělníků a doma ukrýval zbraně, trhaviny i letáky. Tajná carská policie na něho založila svazek s názvem „Atlet“, nicméně Sergej dlouho z jejích spárů unikal. Poté, co na mítinku kdosi zavraždil policejního informátora, padlo podezření na něho, následoval soud a vyhoštění na Sibiř. Přesné datum jeho osvobození neznáme, nebylo to však dlouho po revoluci v roce 1917. Podle stručné zprávy pracoval jako zámečník ve městě Tjumeň. Někdy v té době se oženil a v roce 1922 se ženou a dvěma syny zakotvil v Tomsku, městě na Trans-Sibiřské magistrále, jako nakladač vagonů.
Je až neuvěřitelné, že stále trénoval (!) a založil vzpěračský klub. Mezi roky 1925 a 1931 pracoval jako účetní v koželužně a od tomského regionálního výboru pro tělesnou kulturu vymohl dvě místnosti, kam umístil své vlastní činky a časem dohlížel až na 40 mladých vzpěračů.
Jelisejev zemřel v roce 1939 a jako mnohé z jeho života přesné okolnosti smrti neznáme. Jurij Vlasov v knize Spravedlnost síly napsal, že Sergej Ivanovič byl koncem 30. let vystaven nespravedlivé stalinistické perzekuci, ovšem odmítá sdělit jakékoliv další informace.