Portrét: Bill Howard

howard_bill.jpgK největší události v životě Billa Howarda nedošlo v posilovně – ale tehdy, když překonal rakovinu a zbavil se závislosti na alkoholu. Bývalý Mr. America oslavil 75 let života a stále vlastní tvrdý biceps a vyklenutý hrudník. Trénuje pětkrát týdně od osmi hodin a dělá bicepsové zdvihy se 45 kg jednoručkami. „Chtěl bych učinit prohlášení,“ říká. „Nemusíme zestárnout a zchátrat.“

Howard se narodil svobodné matce dne 22. července 1933 v Milwaukee. Po její smrti byl od deseti v sirotčinci, ve 14 odtud utekl a dojel do Santa Moniky, kde si zamiloval palmy, teplo a svalovce z Muscle Beach. Od sedmnácti studoval časopisy, přibral na váze, začal trénovat klienty a oženil se. Navíc hodně pil. Během přípravy na soutěže nechával alkohol stranou, ale hned poté bral do ruky láhev a dostával záchvaty vzteku nad svým životem. Manželství se rozpadlo, stejně jako tři další včetně jednoho se ženou o 19 let starší a posledního s dívkou mladší o 25 let.

V roce 1963 se Howard usadil v Kalifornii, trénoval s Arnoldem a vytlačil vleže 193 kg. Ve čtyřiceti vyhrál 183 cm vysoký Howard kategorii na IFBB Mr. America a začal pít ještě víc. „Jednou ráno ve 49 letech jsem se probral, podíval na sebe do zrcadla a řekl: Končím.“ Během rehabilitace přišel o všechny trofeje, obrázky i památky na sport, jeho tři děti s ním nemluví. Dostal se z opice, měl však nadváhu a byl mimo formu.

Před čtyřmi lety, po dvou dekádách abstinence, začal kašlat, a lékaři zjistili rakovinu jícnu. Při chemoterapii stále trénoval, ozařování jej však zničilo a obralo o 20 kg váhy. Pak jeden pacient četl v časopise text s přáním guvernéra Schwarzeneggera: „Vaše energie a odhodlání jsou inspirací, ale ne překvapením.“

Na jaře 2005 nemoc ustoupila a Howard se vrátil do posilovny. Začínal rozpažováním s 1,25 kg činkami a trvalo tři roky, než získal ztracenou kondici a váhu 88 kg. Dnes stále trénuje klienty ve Fitness Authority v Costa Mesa a jeho vrásčitá tvář vypadá starší, než jeho pevné tělo. „Po celou kariéru jsem byl jako pod drobnohledem. Uvažoval jsem, jak bych asi vypadal jako stařec. Není na mně nic zvláštního, snad jen moje výsledky.“ V 75 letech? To si pište!